DünyaGündemLatin AmerikaManşetPolitika

Şili’de yatan adam eylemi!

Şili yatan adam

Şili’nin başkenti Santiago’da Augusto Pinochet döneminde kaybedilenleri anma eylemlerinde ilginç görüntüler oluştu. Bir grup eylemci birbiri ardına yere yatarak ‘yatan adam’ eylemi yaptı.

Şilili oyuncu Maria Jose Contretas’ın davetiyle gerçekleştirilen eyleme, ülkenin tanınmış sanatçı, öğrenci ve akademisyenler katıldı. Bernanrdo O’Higgins Caddesi’nden başlayan ‘Yatan adam zinciri’ sokaklar boyu devam ederek başkanlık sarayı Palacio de la Moneda’ya kadar uzandı. Eylem çağrısı sosyal medyadan yapıldı ve toplam 11 dakika sürdü. Maria Contretas eylemi darbenin 40’ıncı yılında, “Hala Şili’de Pinochet döneminde devletin yaptığı sistemli işkence ve insan hakları ihlallerini inkar edenlere” yanıt vermek için organize ettiklerini söyledi.

Şili’de seçimle iş başına gelmiş sosyalist devlet başkanı Salvador Allende’nin Amerikan destekli faşist darbeyle devrilişinin 40. Yılında anma törenleri vardı.

General Augusto Pinochet’in liderliğindeki darbeciler başkanlık sarayını kuşatma altına almış ve Allende’nin korumalarıyla birlikte elinde silah konutun kapısında çekilen bu fotoğrafı darbenin unutulmaz karelerinden biri olmuştu.

Şili’de bugün artık lanetlenen faşist cunta döneminin katlettiği insanlar ise 11 Eylül 1973 tarihli darbenin yıldönümünde fotoğraflarıyla anıldı.

Anma törenlerine darbe döneminde işkence gören ve yıllar sonra devlet başkanı seçilerek koltuğua oturan Michelle Bachelet de yer aldı.

ABD destekli aşırı sağcı faşist general Pinochet, Allende’yi devirdikten sonra ülkeyi 1990’a kadar askeri diktatörlükle yönetmişti. Bu dönemde 3 binden fazla kişi cunta tarafından katledilmiş, bin 200 kişiden bir daha haber alınamamış ve 30 binden fazla kişi de işkenceden geçirilmişti.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı