DünyaGündemLatin AmerikaManşetPolitika

Şili’de zafer direnen öğrencilerin

Şili’de öğrencilerin 2006 yılından beri yaptığı eylemler zaferle sonuçlandı. Şili’de 2016 yılından itibaren üniversite eğitimi ücretsiz olacak.

Latin Amerika ülkelerinden Şili’de eğitim sisteminin adil olmadığını gerekçe göstererek harçların kaldırılması talebiyle gösterilere başlayan öğrenciler 9 yıl sonra zafere ulaştı. Şili İçişleri Bakanı Rodrigo Panailillo 2016 yılında üniversite eğitiminin ücretsiz olacağını duyurarak “Onayladığımız mali reformlar yoluyla elde edeceğimiz kaynaklar sayesinde, 2016 yılının Mart ayından başlayarak yüksek öğrenimi ücretsiz olarak sunacağız” dedi.

Devlet Başkanı Michelle Bachelet hükümetine olan destek eğitim konusundaki yoğun eleştirilerin ardından yüzde 38 oranında düşmüştü.

Aralık 2013’te seçimleri kazanarak başkanlık görevine başlayan Michelle Bachelet, 2014 yılının Mart ayından itibaren eğitimi de kapsayan sosyal reformların ikinci kısmını hayata geçirmeye başlamıştı. Bachelet, Eylül ayında ise sürdürdükleri mali reformlar sonucu eğitim ve sosyal alanlar için her yıl 8,3 milyar dolarlık bir pay tahsis edileceğini açıklamıştı.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı