DünyaEğitimGündemLatin AmerikaManşet

Şilili öğrenciler eyleme devam ediyor

Lise Öğrencileri Ulusal Koordinatörü, halk eğitimi talebi ve eğitim merkezlerinde kar amacı güdülmesine karşı yürütülen eylemleri sürdüreceklerini açıkladı.

Güney bölgedeki Valdivia kentinde farklı bölgelerden gelen temsilciler ve öğrenci liderlerinin önümüzdeki aylarda düzenlenecek olan eylemleri tartıştıkları toplantı sonrasında duyuru Lise Öğrencileri Ulusal Koordinasyonu sözcüsü Freddy Feuntes tarafından yapıldı.

Üniversite Federasyonları’nın liderleri de kuzeydeki Copiapo kentinde bu hafta sonu yaptıkları toplantı sonrasında Şilili işçilerin yapacakları 72 saatlik ulusal greve katılım kararı aldılar.

Başkentte, Pazar günü, Şili Öğrenci Federasyonu (Confech) tarafından yapılan açıklamada: “Bizler bir araya gelmiş işçiler, yurttaşlar ve öğrenciler olarak daha büyük bir kararlılık ve güç ile ülkemiz için 24 ve 25 Ağustos’ta eyleme geçiyoruz” denildi.

Lise ve üniversite öğrencileri, hükümet tarafından yapılan son öneriye, Şili’de eğitime evrensel ve serbest katılımı garanti etmemesi ve eğitim sektöründeki kar anlayışına son vermemesi nedeniyle ret cevabı verdiler.

Confech lideri Camila Vallejo, eğitim bakanı Felipe Bulnes tarafından yapılan önerinin serbest piyasa modelinin bir tekrarı olması ve iletilen taleplere bir yanıt vermekten uzak olması sebebiyle reddedildiği açıklamasında bulundu.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı