DünyaEğitimGündemLatin AmerikaManşet

Şilili öğrenciler hükümetle görüşecek

Şili ‘de eğitim protestoları sürerken, Şilili öğrenciler hükümetle görüşmeye hazırlanıyor.

Aylardır yaptıkları eylemlerle seslerini duyurmaya çalışan öğrenciler, ücretsiz ve eşit eğitim hakkı istiyor. Sosyal ve siyasi sistemde değişimi savunan ve parasız eğitim mücadelesi veren öğrenciler Şili hükümeti ile görüşecek.

Yapılacak olan görüşmenin ilk maddesi parasız, kar amacı gütmeyen eğitim talebini içeriyor. Tartışma başlıklarından bir diğeri de hükümetin gösterileri suç odağı haline getirmeye yönelik hazırladığı Kamu Düzeni Yasa Tasarısı.

Şili Öğrenci Konfederasyonu (CONFECH) sözcüsü Camila Vallejo, yetkililerin çok açık bir biçimde öğrencilere yönelik provokasyon girişimleri olduğunu ve bu durumdan kaygı duyduklarını belirtti.

Görüşmeden bir gün önce, okul işgalleri ve protestolara karşı sert tedbirlerin alınmasını içeren tartışmalı yasa tasarısı meclis gündemine getirildi ve yürürlüğe konulması yolundaki süreç hızlandırıldı.

Yasa tasarısının kabul edilmesi durumunda, kamu düzenini ihlal suçlarına 541 günden 3 yıla kadar hapis cezası uygulanacak.

Devlet Başkanı Sebastian Pinera ise yaptığı açıklamada, şiddet yoluyla okullarda işgallerde bulanarak derslerin yapılmasını engelleyenlerin hükümeti yıldırma çabalarının başarılı olamayacağını belirtti.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı