AvrupaGündemManşetSeyahat

Sosyal medyada hava atmak için girdikleri gölün suları kimyasal çıktı!

İspanya’da turkuaz renkli suyu nedeniyle fenomen haline gelen göletin sularının toksik maddeler nedeniyle bu renge büründüğü ortaya çıktı. Göle giren birçok kişi karın ağrısı ve cilt tahrişi nedeniyle hastaneye gitti.

Galiçya bölgesindeki Monte Neme Gölü’nde yüzenler sağlık sorunları sebebiyle hastaneye akın etti. Turkuaz rengiyle dikkat çeken ve Instagram kullanıcıları arasında fotoğraf çekmek için oldukça popüler bir rota haline gelen gölün, 1975-1980’li yıllar arasında kullanılmış ve ardından terk edilmiş bir taş ocağının kimyasal atıkları ile oluştuğu ortaya çıktı.

Fotoğraf çektirmek için gölde yüzen birden fazla kişinin bir süre sonra cilt tahrişi ve karın ağrısı şikayetiyle hastaneye gittiği öğrenildi.

Uzmanlar, göle girişin yasaklanması için Galiçya yönetimine çağrıda bulunurken gölün bataklık özelliğinin de tehlike yarattığını söylüyor.

Instagram’da paylaşıldığında bolca “like” getiren gölün mükemmel renginin aslında kimyasal bir kirlenmeden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Çevre sorunlarıyla ilgilenen gazeteci Ramón Varela, “Göletlerdeki tehlike sanılandan daha ciddi olabilir. Önlem alınmadığı takdirde ölümlerle bile karşılaşabiliriz. Suyun mükemmel rengi insanları aldatıyor. Alanın erişime kolay bir noktada olması da ilgili artırıyor. Ayrıca göl etrafında yer yer 30 metre yüksekliğe ulaşan yamaçlar da tehlike oluşturuyor” dedi.

Göletlerin görüntüsü bölgedeki turizm reklamlarında bile kullanılmış. “Bu, harap olmuş ve zehirlerden arındırılmamış bir madencilik arazisi. Fakat Galiçya yönetimi, bölgedeki turizmi hareketlendirmek için bu pastoral renkleri güzel bir yermiş gibi tanıtımda bile kullanmış” ifadelerini kullandı.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı