AvrupaDünyaGündemManşetSadece NationalTurk'de

Stephen Hawking ikinci doğum günü partisini de kaçırdı

İngiliz fizikçi ve evrenbilimci Stephen Hawking sağlık sorunları nedeniyle ikinci doğum günü partisini de kaçırdı.

Yaşayan en önemli teorik fizikçi, matematikçi ve evrenbilimci olarak bilinen Stephen Hawking, Londra’daki Bilim Müzesi’nde kendisi adına verilen resepsiyona katılamadı. Hawking, 70. yaşına basması onuruna Cambridge Üniversitesi’nde düzenlenen törene de katılamamıştı.

İkinci doğum günü partsine, Stephen Hawking’in kızı Lucy katılarak babasını temsil etti. Lucy, ” Babam burada olamadığı için çok üzgün. Burada sizlerle olmayı çok isterdi” şeklinde konuştu.

Gazeteci ve yazar olan Lucy Hawking, babası adına Londra Bilim Müzesi’nin yaratıcısı Mark Champkins’den özel bir hediye aldı. Daha sonra müzede bulunan konuklar Hawking için mutlu yıllar diyerek kadeh kaldırdı.

Hawking, 21 yaşındayken tedavisi olmayan Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalanarak, tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkum oldu.

Ünlü bilim adamı, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyor.Stephen Hawking, Einstein’dan bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul ediliyor.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı