GündemManşetPolitikaSon Dakika

“Suriyeliler kendi nüfuslarını korumak için doğum oranlarını yüksek tutuyor, 12 yıl sonra daha fazla olacaklar”

31 Mart yerel seçimlerinde CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Lütfü Savaş, kentte yaşayan Suriyelilere ilişkin konuştu. Savaş, “Kendi nüfuslarını korumak için doğum oranlarını yüksek tutuyorlar. 3 yıl önce Hataylı ve Suriyeli kadınların doğum oranı aynıyken bugün bu oran yüzde 60’a yüzde 40 oranında Suriyelilerin lehinde” dedi.

Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan’a konuşan ve “Yedi yıldır her şeyimizi Suriyelilerle paylaşıyoruz, fakat savaş bittikten sonra bu misafirlerimizin kendi öz yurtlarına dönmelerini istiyoruz” diyen Savaş, şu anda şehirde 500 binden fazla Suriyeliyi ağırladıklarını belirtti.

Yakın zamanda konuya dair bazı açıklamalarda bulunduğunu ancak bunları ‘ırkçılık yapmak için’ söylemediğini kaydeden Savaş, şöyle devam etti:

“Bu topraklar bizim coğrafyamız. 20 yıl mücadele ederek kazandığımız topraklar. Ancak Suriyeli vatandaşlar nüfus plansızlığı ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alarak bu kentte ve ülkede söz sahibi olabilecekler. Örneğin bugün bir ilçemizde 2 Suriyeli muhtar adayı olmuş. 5 sene sonra belediye başkanı adayı olabilecek. Kendi nüfuslarını korumak için doğum oranlarını yüksek tutuyorlar. 3 yıl önce Hataylı kadınların doğum oranı ile Suriyeli kadınların doğum oranı aynı iken bugün bu oran yüzde 60’a yüzde 40 oranında Suriyelilerin lehinde. 3 yıl sonra yüzde 75’e 25 olacak. 12 yıl sonra Türk nüfusu Suriyeli nüfusun altında kalacak.

Ondan sonra hiç kimse Hataylı olup da belediye başkanı adayı olmaya cesaret edemez. Ben bunların hiçbirini ırkçılık yapmak için söylemedim. Hatay halkı ben bunları söyleyeyim diye beni seçti. Ben sussam bile gerçekler değişmeyecek. Çünkü bu bir millî mesele. Çorbada tuzu olmayanların sofrada gözünün olması doğru değil.7 yıldır savaşın gölgesinde yaşıyoruz ve şehrimiz bu durumdan özellikle ekonomik olarak olumsuz etkilendi. Savaşın etkileri ve Suriyeli vatandaşların şehrimize gelmesiyle birlikte kişi başına düşen gelirimiz bin 515 dolar düştü. Esnafımız, üreticimiz, işçilerimiz, iş insanlarımız… Kısacası herkes mağdur oldu ve biz bu mağduriyetimizi gidermesi için Ankara’daki devlet büyüklerimize sesleniyoruz. Devletimizin sıcak elini omzumuzda hissetmek istiyoruz.”

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı