GündemManşetPolitikaSon DakikaTürkiye

Taksim’de biber gazı bilançosu: 9 kedi, 2 köpek, yüzlerce kuş öldü!

Gezi Parkıİstanbul Veteriner Hekimler Odası, Gezi Parkı olaylarının başladığı günden itibaren polisin kullandığı biber gazı nedeniyle sadece kayıtlı bilgilere göre 9 kedi, 2 köpek ve yüzlerce kuşun öldüğünü açıkladı.

Gezi Parkı eylemleri boyunca olumsuz etkilenen hayvanları gönüllü ve ücretsiz tedavi eden İstanbul Veteriner Hekimler Odası olayların bilançosunu açıkladı.

Oda’dan yapılan yazılı açıklama şöyle;

Gezi Parkı’nda çevre duyarlılığıyla başlayan ve temel hak ve özgürlüklerin dile getirildiği protestolara dönüşen olaylar sırasında, diğer canlıların da bu alanda yaşadığını gözden kaçırdık.

Gezi parkı, yeşil ve nispeten kapalı klimaya sahip bir alan olması nedeniyle insanlar dışında birçok canlının da yaşam alanıdır. Başta kuşlar olmak üzere çok sayıda böcek, kedi köpek gibi canlı parkın doğal parçasıdır.
Süreçte yaşanan olaylarda ortaya çıkan acı tablo ve kaybedilen hayatlar hepimizi derinden üzmüştür.

Bu acı kayıpların yanında, çevrenin bir parçası olan diğer canlıların da zarar gördüğünü ve yaşam haklarının ihlal edildiğini biliyoruz. Olayların başladığı günden bu yana maalesef evleri bu parktaki ağaç dalları olan yüzlerce kuş gazdan etkilenmiş, evlerini terk etmiş veya ölmüştür.

Olayların başlamasından hemen sonra, İVHO olarak yakın çevrede Klinikleri bulunan Veteriner hekimlere çağrı yapılarak zarar gören hayvanlara yardım etmeleri talep edilmiştir. İstisnasız olarak bütün meslektaşlarımız bu dayanışmaya katılmış, çok sayıda hayvan dostumuz tedavi edilmiştir. Bunlardan bazıları halen tedavi görmektedir.

Parkta bulunan bakım çadırında ilk tedavileri yapılan veya çevre kliniklerde tedavi edilen hayvanların sayısı; Kedi; 80 kayıt, 9 ölüm, 8 tanesi halen tedavi görüyor. Köpek; 16 kayıt, 2 ölüm, 1 tanesi tedavi görüyor. Ayrıca, martı, kumru, tavşan, civciv olmak üzere çeşitli türler gazdan, sesten veya fiziksel travmadan zarar görmüş veya ölmüştür. Sokak hayvanlarının yanında evlerde yaşayan hayvanlar da korku sebebiyle psikolojik travma geçirmişlerdir. Diğer taraftan olay bölgesinden kaçıp da henüz ulaşılamamış çok sayıda hayvanın olduğu tahmin edilmektedir.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı