FutbolGündemManşetSpor

Yunus Egemenoglu konuştu! menajer adayları öfkeli

TFF’nin, soruların çalındığı iddiasıyla menajerlik sınavını iptal etmesinin ardından sınavı kazanan adaylar isimlerinin lekelendiği gerekçesiyle büyük tepki gösterdi. Yunus Egemenoğlu ise topu FIFA’ya attı.

NTV Spor Radyo’da yayınlanan Bülent Yüksel ile Sportif Görüş programı, TFF’de yaşanan menajerlik sınavı skandalını mercek altına aldı. Programa telefonla bağlanan menajer adayı Cem Yücel ve ismini vermeyen bir kişi, soruları satın aldığı öne sürülen 7 kişinin isimlerinin açıklanarak sınavı hakkıyla kazanan kişilerin isimlerinin temize çıkmasını isterken TFF Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Egemenoğlu, “Biz sınavın tekrarını 15 gün içinde yapmak istedik. Ancak FIFA kabul etmedi” dedi.

Sınavın başarılı isimlerinden biri olan NationalTurk Yorumcusu Murat Azakoğlu da mağdurların arasında !

118 aday arasından sınavı kazandığı TFF resmi sitesinde açıklanan 38 kişiden birisi de NationalTurk Yorumcusu Murat Azakoğlu’ydu…
Azakoğlu NTV Spor Radyoda  yaşananları rezalet olarak niteleyerek süreci şöyle anlattı:

“Sınava 118 kişi girdi. 20 tane soru soruldu. ÖSS gibi 1.5-2 milyon kişinin girdiği bir sınav değil. Bize 3-4 gün içinde TFF’nin internet sitesinde açıklanacak dediler. Biz de adam gibi kontrol edecekler, baştan sona bütün sorulara bakacaklar diye sevindik. Sınava girenlere “dışarıdan kalem, kağıt vs. getirmeniz yasak” dendi. İşlemleri de sınav kağıdının üzerinde yapmamız istendi. 118 kişinin cevaplarını kontrol etmek normalde 2 saat sürer. 3-4 gün süreceğini öğrenince de saygı duyduk, anlayış gösterdik. İyice inceleneceğini sandığımız için. 4 gün sonra açıkladılar. 20 soruda 17 ve üstü yapan 3-4 kişiyiz biz. Ve bu açıklamadan 10 gün sonra yine TFF’nin sitesinde bir açıklama daha! Soruların çalındığı şüphesiyle sınavın iptal edildiğini öğreniyorum.

7 kişinin ismini açıklayın, 38 kişiyi lekelemeyin!

Sonra Yunus Egemenoğlu’nun açıklamalarından öğreniyoruz ki soruları 7 kişi yurt dışından ele geçirmiş. Hırsızlık başka bir yerde yapıldıysa dünyanın her yerinde sınavın iptal edilmesi gerekir o zaman. TFF’nin açıklamasında diyorlar ki hesaplama işlemi yapılmamış, sınav kağıtları temiz olan, cevapları aynı olan 7 kişi tespit ettik. Tespit ettiysen tebrik ediyorum, bravo! O zaman 7 kişinin sınavını iptal edersin ve geri kalan, işlemleri yapılmış olan, cevapları tamamen bağımsız, doğruları yanlışları benzeşmeyen kişilerin haklarını gasp etmezsin, haklarını geri verirsin. 7 kişinin ismini de deşifre edersin ve sınavı kazanan 38 kişinin ismini lekelemezsin.

Adaylara Hırsız damgası vurmak ayıp!

Şimdi herkes biliyor sınava girenleri ve şimdi onlar çalma şüphesiyle yargılanıyor. Daha saçması, 7 kişiyi tespit ettik daha fazla da olabilir diyorlar. 118 kişi girmiş sınava. 2 milyon kişi girse sınava ve sen 7 kişiyi tespit etmiş olsan geri kalan 2 milyon kişinin içinden çıkamayabilirsin. Ama 118’den 7’yi düş 111 kaldı. Bir daha bak, benzeşenleri ayır kenara. Bu kadar basit.

Kazanamasaydık işimize gücümüze bakardık!

İnsanları zan altında bırakıyorlar ve haklarını gasp ediyorlar .biz şimdi sınava girdik, geçemeseydik amenna. İşimize gücümüze devam ederdik. Ama sınavı kazandığımızı TFF resmi sitesinden açıkladı. Açıkladıktan 9 gün sonra sınavı iptal ettiğini açıklıyor. Ben 9 günlük süre zarfında yurt dışındaki bağlantılarımızla birlikte ilk yatırımları, planlamaları yaptık. İnsanlarla sözle de olsa anlaşmalar yaptık. İnsanları Türkiye’ye davet ettik, misafir ettik. Şimdi ben adamı iş anlaşması yapmak için Türkiye’ye çağırıyorum. Adam öğreniyor ki sınav soruları çalınmış, kim olduğu da belli değil. Acaba bu adam mı çaldı diyordur. Belki bana öyle bakıyor adam ben nereden bileceğim?

3 nisan günü sonuçları açıklayıp aynı akşam iptal etse kimse bir şey demeyecek. Ama arada 9 gün var. Şimdi transfer sezonu başlayacak, yeni sınavı 6 ay sonra yapacaklarını söylüyorlar. Eylül’de transfer yok. Ara transferde zaten doğru düzgün transfer olmaz. Kaldı gelecek seneye. Yani 1.5 yıl öteye atıyor aslında.

TFF 118 kişinin ismini açıklamış, yanlarına da geçti, geçemedi diye yazmış. Böyle bir olayda ilk kimlerden şüphelenilir? Sınavı geçenlerden. Sınavı geçen 38 kişi içinde benim de ismim var. Hem de yüksek puanla var. Bu ne demek? Şüpheler bizim üzerimizde yoğunlaşacak demek. Böyle bir haksızlık, hukuksuzluk yapmaya insanların hakkı var mı?
Şimdi biz adamlara diyoruz ki TFF ve FIFA’nın sınavını kazandık ve şirket kuruyoruz, sizinle çalışmak istiyoruz. Adamlar memnun oluyorlar ve onları Türkiye’de misafir ediyoruz. Geliyorlar ve onları çağıran, sınavı kazandığını söyleyen adamın girdiği sınavın hırsızlık, soruların çalınması sebebiyle iptal edildiğini öğreniyor. Ben o adamın yerinde olsam uzak dururum. Benim bu adamların karşısında düştüğüm durum çok kötü bir durum. Ve beni bu duruma düşürenlerin ayıbı bu.”

Benim 6.5 aylık kaybımı kim karşılayacak?

Sınavı geçen bir başka aday olan Cem Yücel ise Yunus Egemenoğlu’nun “Kazananlar 4 ay sonra yine kazanır” şeklindeki açıklamasına tepki göstererek “Bizim kendimizden şüphemiz yok ki zaten. 4 ay dediği süre 6.5 ay. Eylül ayının sonu. Benim 6.5 aylık iş gücü kaybımı kim karşılayacak? Ben normalde spor kulüplerinde idari menajerlik yapıyorum. FIFA menajeri olabilmek için de kulüplerle ilişkilerimi kestim, 6 aydır bu sınava hazırlanıyorum. Şimdi bizi dinleyenler bizim de şüpheli olduğumuzu düşünebilirler. Ben olsam ben de böyle düşünebilirim. Mağduriyetimizin giderilmesini, kimler usulsüzlük yaptıysa onların deşifre edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Yunus Egemenoğlu: İptal etmezsek vicdanımız rahat olmazdı

Menajer adaylarının ardından programa bağlanan Türkiye Futbol Federasyonu Hukuk İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Egemenoğlu, sınav sonuçlarına itiraz edenlerin, sınavı kazananlar değil kaybedenler olduğunu ifade ederek “Soruları ele geçirenlerin aralarında kazanamayanlar var” diyerek yaşananları şöyle anlattı:

FIFA’nın uygulamasını biz değiştirdik

“Biliyorsunuz 20 sorunun 15’ini FIFA gönderiyor. FIFA sınavdan 1 hafta önce, yani 24 Mart tarihinde bütün ülkelere alfabetik sıraya göre bu soruları gönderdi. Bu insanlar 15 soruyu başka bir ülkeden elde ediyorlar. Bir önceki dönemde FIFA soruları cevap anahtarıyla birlikte gönderiyordu. Biz FIFA ile yaptığımız görüşmede cevap anahtarının sınavdan sonra gönderilmesini istedik. Ve dinlediler. İyi ki dinlediler. Bu sefer ilk defa cevap anahtarını sorularla birlikte göndermediler. Ve bu sorular İngilizce.

15 sorunun 3’ünü yanlış çözdürmüşler

Soruları ele geçirenler de belli ki İngilizce bilen birine götürmüşler soruları. Bunu çöz demişler. O kişi de çözmüş. Fakat o kişi 3 soruyu yanlış çözmüş. Bu kişiler de aldıkları cevapların aynılarını işaretlemişler. Sınavı kazanmaları için 14 doğru yapmaları gerekiyor. Bunların çözdürdüğü kişi 12 doğru yapınca bunlar tabi 15 soruda 12’de kalıyorlar. 14’e çıkabilmeleri için de TFF’nin hazırladığı 5 sorudan en az 2’sini yapmaları gerekiyor. Tespit ettiğimiz 7 kişi, bizim hazırladığımız sorulara gelince şablon bozulmuş. FIFA’nın 15 sorusuna aynı cevapları veren 7 kişi bizim hazırladığımız sorulara kendilerince cevap vermeye çalışmış. Hiçbirinin cevapları birbirini tutmuyor. Bu 7 kişiden 3’ü bizim hazırladığımız sorulardan 2’sine doğru cevabı vermiş, toplamda 14’ü bularak sınavı geçmiş. Geçemeyenler de, aynı sınav kağıdına öğrenciyken itiraz ederdik ya biz bunlar da bir dilekçe hazırlamışlar. İtiraz eden 3 kişinin dilekçesi aynı gün veriliyor. Olabilir. Ama enteresan bir şey. 3 itiraz dilekçesi de aynı kalemden çıkmış karbon kağıt. Harfler cümleler aynı. Nasıl bir rastlantıysa. Yani sınavdan sonra dilekçe yazarken bile kopya çekmişler. Mesela bazı sorular var. Yetiştirme tazminatı hesaplama sorusu. Bu soruları matematik problemi yapmadan çözmenin imkanı yok. Ama bazı kağıtlar pırıl pırıl.

Şüphelendik ve araştırmaya başladık

FIFA’dan cevap anahtarı Cuma gecesi geldi. Ve biz Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece saat 01:35’te sınav kağıtlarının okunmasını bitirdik. Bir önceki sınava 100 kişi katılmış 5 kişi kazanmış. Bu sınava ise 118 kişi katılmış, 38 kişi kazanmış. Oran yüzde 5’ten yüzde 33’e çıkmış. Şüphelendik ve tekrar okuyalım dedik. Alfabetik sıraya göre oturtmuştuk adayları. Sağında solunda arkasında oturanlarla cevapları benzeşenler var mı diye kontrol ettik. Sonra cevaplarda bir gruplaşma var mı diye baktık. Bir sürü yöntem denedik. Cumartesi Pazar günü çalıştık. Pazartesi günü ise soruların satıldığına yönelik bir sürü telefon geldi bana. O sırada da araştırmaya devam ediyoruz. Soruların satıldığı ülke söyleniyor ama bir hukukçu olarak gözümüzle görmediğimiz, tespit etmediğimiz bir şeyi söylersek yanlış olur.”

Bülent Yüksel: Ama sınava girenler de “hukukçu bize hırsız diyor” şeklinde sözler sarf ediyor.

“Anlatamadım. Oradaki metne bakın. Bu sınav bir kere yapılıp hayat boyu bir daha girilmeyecek bir sınav değil. Eylül ayında yine sınav var. Biz adalet arıyoruz. Hak etmeyen kazanmasın diyoruz. Yaptığımız mücadele var. Biz temizlemeye çalışırken bir yandan da kirlilik gelmesin diyoruz. Ben şimdi 7 kişiyi tespit ettim, diğerlerinin sınavını kabul ettim. Vicdanınız rahat olur mu? Bir şekilde kazanıp, yakalanmayanların belge alması adalete uygun olmaz. Alnının teriyle kazanan kişi, uzak değil. Eylül’de yine girecek.”

Bülent Yüksel: 7 hırsızı daha tespit edemiyorum diyeceğinize hırsız olmayanları düşünüp onların üzerinden adaleti kurmak daha doğru değil mi?

“Bu sınav FIFA’nın sınavı ve bunu kazananlar FIFA menajeri olacak. Ve biz FIFA talimatlarına bağlıyız. Bu konuda kendi başımıza karar alma yetkimiz var. İptal edilmesi gerektiği konusu oradan geldi. Hakkıyla kazananları tespit edemiyor musun? Edemiyorum. O zaman sınavı iptal edeceksin dediler. Bu sınavı 15 gün sonra hemen yapalım dedik. FIFA’nın yanıtı çok net oldu. Bu konuda talimatlar vardır, ülkelere göre özel uygulama olmaz dediler. Yani bu yöntemi belirleyen ben değilim. FIFA.

Bülent Yüksel: Siz 118 ismi gördünüz. Futbol aleminde herkes herkesi tanıyordur. Tanımayabilir de. Bir ismi gördünüz, iki ismi gördünüz. Hiç önceden, dikkatli olmamız lazım hissi uyandıran bir isim var mı o listede?

Bilemiyorum. Ben hukukçuyum. Delil olmadan bütün hayatım boyunca bana konuşmamayı öğrettiler. Hukukçu olduğumu unutma lütfen.

Bağlantılar

Bir Yorum

  1. Böyle bir rezalet olamaz.. Sen sınavı bir kaç usulsüzlük yapan yüzünden iptal ediyorsun ve hakkı olanın lisans almasını engelliyorsun.. Üstelik sınavı tamamen iptal ederek başarısız adaylara ödül vermiş oluyorsun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı