AvrupaDünyaGündemManşet

Tony Blair ‘e protestolar dinmiyor / Dünya Haberleri

Tony Blair ‘a protestolar dinmiyor / Dünya Haberleri

Irak savaşını soruşturan Chilcot Komisyonu’na bugün ifade veren İngiltere eski Başbakanı Tony Blair, Irak’taki ölümlerden dolayı “oldukça üzgün” olduğunu belirtti. Tony Blair, binlerce kişinin hayatını kaybetmesine üzüldüğünü belirtirken, İran’ın nükleer silah geliştirmesiyle ilgili olarak bir de uyarı da bulundu. Dışarıda ise savaş karşıtı göstericiler Tony Blair ‘i protesto etti.

Komisyon üyelerinin, “Irak savaşı İran’ın bölgedeki etkinliğini artırdı mı?” sorusuna Tony Blair, “Hayır, sanmıyorum.” cevabını verdi. Soruşturmayı yürüten John Chilcot, Tony Blair’in Irak savaşı öncesi parlamentoda yaptığı ve Irak savaşında ABD’ye yardım etmeleri konusundaki görüşlerinden rahatsız olduğunu aktardı.

Tony Blair ayrıca, “Eğer Saddam iktidarda kalsaydı, Irak da İran gibi nükleer silah üretme yarışına girecekti.” dedi.

Bu arada Tony Blair’in yargılandığı Parlamento Meydanı’nda çok sayıda gösterici de dışarıda gösteri yaptı. Ellerinde döviz ve pankartlarla soruşturmanın yürütüldüğü Queen Elizabeth II binası önünde toplanan göstericiler Tony Blair ve ABD eski Başkanı George Bush’u protesto etti. Bina önünde ve çevresinde çok sayıda polis de görev yaptı.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 52)
Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı