FutbolManşetSpor

Trabzonspor’un itirazına ret kararı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Trabzonspor’un şike davası kapsamında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın da arasında bulunduğu 6 kişinin yeniden yargılanması kararına yaptığı itirazı reddetti.

Değerlendirme sonucu, Yıldırım ve diğer 5 kişi hakkında mahkemece verilen söz konusu kararın usul ve yasaya uygun olduğu kanaatine varan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Trabzonspor ve Bucaspor’un, Yıldırım ve diğer kişilerin yeniden yargılanması kararına yaptığı itirazı reddetti.

Söz konusu mahkeme, bu kişilerin yeniden yargılanması ve haklarındaki infazın durdurulmasına yönündeki kararlarına yapılan itirazların değerlendirilmesi amacıyla Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 268. maddesi gereğince dava dosyasını İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi.

Trabzonspor Hukuk Kurulu Avukatı Hakan Orhan, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin son kararına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bir mahkemenin verdiği karara itiraz edildiği zaman CMK gereğinde mahkeme önce kendi kararını bir gözden geçirir. Eğer kendi kararında yanlışlık bulursa kararını değiştirir, yanlışlık bulmazsa itirazı incelemeye yetkili merciye gönderir. Usul budur. Aslında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yaptığı işlem itirazı reddetmek değil kendi kararını değiştirmemektir” dedi.

Yaptıkları itirazı asıl değerlendirecek olan mahkemenin ise İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi olduğunu anlatan Orhan, “İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi daha önceki kararını değiştirmemiştir. Kim kendi kararını değiştirir. Ancak itirazımın incelenmesi amacıyla CMK gereği dosyayı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermiştir. Asıl itirazımızı değerlendirecek olan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’dir” diye konuştu.

Trabzonspor’dan açıklama

Trabzonspor Hukuk Kurulu tarafından bordo-mavili kulübün internet sitesinde yapılan açıklamada, şike davasında, Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu bazı kişilerin yeniden yargılaması konusundaki itirazlarla ilgili olarak İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 1 Eylül’de verilen kararın “yaygın basın tarafından, her zaman olduğu gibi çarpıtılarak ve eksik olarak verildiğini” ileri sürüldü.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “şike” davasında bazı sanıklar yönünden “yeniden yargılama taleplerinin kabul edilebilir olduğuna” dair karar vermesi üzerine Trabzonspor ve Bucaspor kulüplerinin bu karara itiraz ettiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 268. maddesi gereğince mahkeme kararlarına karşı itiraz, kararı veren merciye verilecek bir dilekçe ile yapılır. Kararına itiraz edilen mahkeme, (İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi) itirazı yerinde görürse kararını düzeltir; yerinde görmezse en çok üç gün içinde, itirazı incelemeye yetkili olan merciye (İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi) gönderir. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, sadece Trabzonspor’un değil, tüm itiraz edenlerin itirazı üzerine kararını değiştirmeye lüzum görmemiş olup, dosyanın İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar vermiştir. CMK gereği itirazları inceleyecek olan merci İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi olup, bu mahkemece henüz bir karar verilmemiştir.”

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı