AsyaDünyaManşet

Türk fırkateyni, Japonya’da yoğun ilgi ile karşılandı

TCG GEDİZ fırkateyni, Ertuğrul fırkateyninin Japonya seferinin 125’inci yıldönümü anısına çıktığı seferinin son durağı olan Japonya’ya ulaştı.

Şimonoseki’de yerel halkın yoğun ilgi gösterdiği GEDİZ için limanda karşılama töreni düzenlendi.

TCG GEDİZ, 1 Nisan’da başladığı yolculukta sekiz ülke ve dokuz limanın ardından İstanbul ile kardeş şehir olan Şimonoseki kenti limanına yanaşırken, gemiye Japonların ilgi ve alakası renkli görüntüler oluşturdu.

Karşılama töreninin ardından gemide resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanı Tuğamiral Namık Alper, Japonya Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanı Yoşimasa Hayaşi ile Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin eşi Akie Abe katıldı.

Türk fırkateyni, Şimonoseki’de bir gün durakladıktan sonra Ertuğrul fırkateyninin battığı Kuşimoto’ya geçecek. Burada 3 Haziran’da düzenlenecek anma törenine TBMM Başkanı Cemil Çiçek de katılacak.

TCG GEDİZ, Japonya’daki görevini tamamladıktan sonra 9 Haziran’da Türkiye’ye dönmek üzere bu ülkeden ayrılacak.

Gediz Fırkateyni, Sultan II. Abdülhamid’in emri ile 1890 yılında Türkiye’den Japonya’ya giden ve bu ülkenin Kuşimoto kıyılarında batan Ertuğrul fırkateyninin güzergahında sefere çıkmıştı.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı