GündemManşetPolitikaSon DakikaTürkiye

Türkiye çapında PKK, IŞİD ve DHKP-C’ye operasyon

13 ili kapsayan operasyonda terör örgütleri PKK, IŞİD ve DHKP-C hücrelerine baskın yapıldı. İstanbul Bağcılar’da bir evde çıkan çatışmada bir kişi hayatını kaybetti.

Başta İstanbul olmak üzere pek çok kentte yapılan operasyonlarda yüzlerce eve baskın düzenlendi. Başbakanlık Koordinasyon Merkezi eşzamanlı olarak 13 ilde operasyon düzenlendiğini, terör eylemleriyle bağlantılı olduğu iddiasıyla 251 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Gözaltına alınanlar arasında haklarında yakalama kararı bulunan kişiler de olduğu öğrenildi.

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize karşı silahlı eylem gerçekleştiren ve eylem hazırlığı içinde olduğu değerlendirilen çok sayıda kişiye yönelik eşzamanlı olarak 13 ilde operasyon yapılmıştır. Bu kapsamda şu ana kadar terör örgütlerine mensup toplam 251 kişi gözaltına alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.

İstanbul’da, sabaha karşı başlayan operasyonlarda, aralarında Bağcılar, Küçükçekmece, Başakşehir, Eyüp, Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Sarıyer, Kâğıthane ve Beyoğlu’nun da bulunduğu 26 ilçedeki adresler eş zamanlı olarak basıldı.

İstanbul’daki operasyonlara 5 bin polisin katıldığı belirtiliyor. Çevik Kuvvet, İstihbarat, Özel Harekât birimleri, Yunus timleri ve diğer personelin görev aldığı operasyona polis helikopterleri de destek verdi. Operasyona katılan terörle mücadele şubesi polislerinin yüzlerini kar maskesiyle gizledikleri görüldü.
Bağcılar’da baskın yapılan bir adreste çatışma çıktığı ve burada bir kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Olay yeri inceleme ekipleri ve iki ambulans da operasyon yapılan bina önünde hazır bekletildi.

Şanlıurfa’da meydana gelen saldırılar üzerine Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü operasyon başlattı. Şafak vakti başlayan operasyonlarda Suruç’ta 15, Viranşehir’de 9 ve Ceylanpınar’da 6 kişi olmak üzere toplam 30 kişi gözaltına alındı. Operasyonların devam ettiği öğrenildi.

Operasyonları HDP Şanlıurfa Eş Başkanı Sevda Çelik Özbingöl Twitter hesabından da duyurdu. Özçelik, çocukların da gözaltına alındığını iddia etti. Özçelik şu paylaşımda bulundu: “İçinde çocukların da olduğu; Suruç’ta 15, Viranşehir’de 9, Ceylanpınar’da 6 gözaltı var.”
Diyarbakır’da da 17 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı