ManşetTürkiye

Türkiye, İran ve Irak ilk kez PKK’yı birlikte vurdu!

Irak’ın kuzeyindeki Asos bölgesindeki PKK terör örgütü hedeflerine Türk savaş uçakları tarafından hava harekatı düzenledi. Terör örgütünün kuruluş yıl dönümü olan 27 Kasım’daki şok operasyonda 30 savaş uçağı 41 hedefi, İran ve Irak’ın istihbaratı sonucunda yerle bir etti.

Barzani’nin referandum yoluyla ülkeyi bölme girişiminin ardından tesis edilen Türkiye- Irak-İran işbirliği meyvelerini vermeye başladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak ve İran ile terörle mücadele ve istihbarat işbirliği kapsamında bu bölgeye ilk kez operasyon düzenledi. Erbil’in doğusunda, Kandil’in güneyinde, Süleymaniye’nin kuzeydoğusunda kalan Asos bölgesindeki terörist hedefler, önceki gece kapsamlı bir hava operasyonuyla vuruldu.

Türkiye sınırının 180 km. güneyine düzenlenen harekat, bölücü terör örgütü PKK’ya kuruluş yıl dönümü olan olan 27 Kasım’da şok yaşattı.

Türk uçakları Asos’ta 41 hedefi vurdu

Hava harekatında, teröristlerin “akademi” olarak adlandırdıkları ve eğitim yaptıkları yerler ile barınma alanları yerle bir edildi. TSK’dan dün yapılan açıklamada, önceki gece saatlerinde yapılan kapsamlı bir hava harekatı ile bölücü terör örgütüne ağır darbe indirildiği bildirildi.

Açıklamada, “Irak’ın kuzeyindeki Asos bölgesinde, bölücü terör örgütüne ait olduğu tespit edilen barınak, sığınak, tünel ve benzeri toplam 41 hedef 27 Kasım 2017 tarihinde icra edilen hava harekatı neticesinde başarıyla tahrip edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

HİK’ler destek verdi

Hava harekatına yaklaşık 30 savaş uçağı katıldı, uçaklar yaklaşık 30 sorti yaptı. Irak hava sahasına giren uçaklar, art arda hedefe yönelerek, İHA’lar tarafından önceden belirlenen terörist inlerine, yaklaşık 50 ton ağırlığında 60’a yakın bomba bıraktı.

Operasyona, yakıt ikmal ve Havadan İhbar Kontrol (HİK) uçağı da destek verdi. Radarlar ve elektronik karıştırıcılarıyla operasyonlara önemli katkı sunan ve uçan karargah olarak da bilinen HİK uçağının da harekata katılmış olması, operasyonun kapsamı ve büyüklüğünü ortaya koydu.

Asos bölgesine düzenlenen hava harekatı, bölgeye yakın bir nokta olan Süleymaniye’de panik yarattı. Hava saldırılarının şiddeti, yakın köylerde evlerin camlarının kırılmasına sebep oldu.

Zap ve Metina’da 8 terörist etkisiz hale getirildi

Ayrıca, Irak’ın kuzeyindeki Zap ve Metina bölgelerinde, hudut hattındaki karakol ve üs bölgelerine saldırı hazırlığında oldukları tespit edilen 8 terörist hava harekatıyla etkisiz hale getirildi. İki mağara da imha edildi.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı