GündemManşetSon Dakika

Tuzla’daki ağır kokunun kaynağı ne? İşte ilk açıklamalar

İstanbul’un Tuzla ilçesinde, özellikle İçmeler’deki ağır koku halkta panik yarattı. Ekiplerin bölgede yaptığı ilk incelemelerde sağlığı tehdit edecek bir bulgu tespit edilmedi. Ölçümlerde hidrojen sülfürün biraz yüksek çıktığı bildirildi.

İçmeler Mahallesi’nde yoğun olmak üzere Tuzla ilçesi genelinde sebebi henüz tam olarak tespit edilemeyen ağır bir koku alan vatandaşların ilgili kurumlara haber vermesi üzerine AFAD, AKOM, İGDAŞ, itfaiye, polis ve zabıta ekiplerince bölgede inceleme başlatıldı.

Ekipler, rögar kapaklarını kaldırarak kanallarda ve mahalledeki değişik noktalarda gaz ölçümü yaptı. Yapılan ilk çalışmalarda sağlığı tehdit edecek bulguya rastlanılmadı.

AFAD yetkililerinden alınan bilgiye göre, kokunun kaynağının evsel veya kimyasal atık olabileceği üzerinde duruluyor. Bu kimyasalın kanalizasyonda çökme yaptığı, kokunun da bundan kaynaklandığı düşünülüyor.

Yetkililer, kokunun giderilmesi için kanalizasyonlara su basılarak kimyasalın çözülmesini sağlayamaya çalıştıklarını, ölçümlerde hidrojen sülfür değerlerinin biraz yüksek çıktığını belirtti.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı