GündemManşetTürkiye

Vali Mutlu Gezi Parkı eylemcileriyle görüştü

Vali Mutlu Gezi Parkı eylemcileriyle görüştüİstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Gezi Parkı eylemcileriyle görüştü.

Vali Mutlu, “Süratle bu konuyla ilgili kendi içlerinde de değerlendirmelerini Gezi Parkı’ndaki gençlerle yaparak, önümüzdeki süreci, bu manada yeteri kadar Gezi Parkı’nda kaldıklarını ifade ederek de tamamlayacakları hissini de onlardan aldım” dedi.

Mutlu, Gezi Parkı eylemcileriyle Dolmabahçe’de yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmeye gece saat 12’de başladıklarını ve 5 saatlik uzun bir sohbet olduğunu aktardı.

Toplantıya katılımın çok iyi olduğunu, beklediğinden fazla sayıda gencin geldiğini kaydeden Mutlu, hepsinin duygu ve düşüncelerini paylaştıklarını dile getirdi.

Mutlu, şöyle devam etti:

“Öncelikle, birlikte olmaktan duydukları memnuniyeti çok net paylaştılar. Ve böyle bir sohbetle duygularını, düşüncelerini aktarabilmekten dolayı da, aslında biraz da gecikmiş olmasının sitemlerini de paylaşmak suretiyle genel bir memnuniyeti de aktarmış oldular. Tabii, çevre duyarlılığı içerisinde, zaten ben davetimde de özellikle onu belirttim. ‘Tamamen çevre duyarlılığı içerisinde hareket eden Gezi Parkı’ndaki gençlerden sohbete katılmak isteyenler buyursunlar’ demiştik. Hakikaten bu çevresel duyarlılığı olan ve bunun yanı sıra ülkenin genci olması hasebiyle de farklı konularda da fikirlerini, düşüncelerini paylaşan, istifade ettiğimiz ve karşılıklı olarak iyi bir empati geliştirdiğimiz bir toplantı, sohbet oldu.”

”Bu tür ilişkilerin kalıcı olanı tercihim”

Kendisinin her zaman bu tür ilişkilerin bir defaya mahsus olmayanını, kalıcı olanını tercih ettiğini vurgulayan Mutlu, “Görüşmüş olduğum bu tür gruplarla devamlı irtibatlı olabilmeyi zaman içerisinde önemseyen bir valiyim. Ve bu manada gerek gençler, gerekse toplumumuzun farklı katmanlarından, farklı gruplarından insanlarla bir arada olmaya çalışıyorum” diye konuştu.

Vali Mutlu, bu gruba da iletişim adreslerini verdiğini, onların da iletişim bilgilerini kendilerine ulaştıracağını anlatarak, “Ve bundan sonra Gezi Parkı hadisesi tabii ki tamamlanmış olacak. Bu yaklaşımı kendilerinden aldım” dedi.

Gezi Parkı’nda hep beraber piknik yapmak…

Vali Mutlu, görüşmeden ayrılışlarının da bu manada çok güzel olduğunu ifade ederek, “Yani Gezi Parkı’nda tekrar buluşmak ama bu kez hep beraber piknik yapmak veyahut da farklı etkinliklerle buluşmak ama çadırların altında, geceleyerek değil, zaman zaman orada bulunmak suretiyle öyle bir ayrılışı sürdürecekleri, ayrılışı gerçekleştirecekleri intibaını aldım” diye konuştu.

Görüşmeye gelen toplam iştirakçi sayısının yaklaşık 150 olduğunu belirten Mutlu, “Orada kalmakta olan bin 500 civarında genç var. Onların içerisinde tabi önemli bir rakamdır. Arkadaşlarıyla süratle görüşerek, değerlendirerek, süreci iyi yöneteceklerini düşünüyorum. Ve hepimiz için mutlu bir gelişmenin olduğunu görüyorum” dedi.

Gençlerin bu tavırlarından dolayı da gerçekten bundan sonraki süreçte, tabi gösterecekleri performans da göz önünde bulundurularak, iyi şeyler yapacakları kanaatinin kendisinde hasıl olduğunu dile getiren Mutlu, şunları kaydetti:

“Konuşmak, sohbet etmek, içlerini boşaltmaları gerçekten anlamlı. ‘Televizyonlar ağırlıklı olarak dışarıdaki olayları, görüntüleri, çatışmaları verdiler ama bize çok fazla mikrofon uzatılmadı, biz çok fazla kendimizi ifade edemedik’ diye de biraz medyaya sitem ettiler. ‘Yani bizim Gezi Parkı’nda bulunuş nedenimizin ne olduğunu daha iyi aktarabilmemiz gerekir’ dediler. Ben medyanın bu konuda ne kadar performans gösterdiğini bilemiyorum açıkçası, medyayı çok fazla takip edemedim. Ama size de bu konularda biraz sitem geldi. Galiba bundan sonra bu duyarlılıklarını medya da biraz daha fazla paylaşabilir.”

Saygılı duruş

Katılımcıların, ülkenin gençleri olarak eleştiriler, değerlendirmeler yaptıklarını aktaran Mutlu, sözlerine şöyle sürdürdü:

“Bütün yaklaşımlarında, tahlillerinde negatif, pozitif ne olursa olsun şu çok dikkatimi çekti. Başbakanımıza her hitaplarında ‘Başbakanımız’ diye hitap ettiler. Her konuşanda bu yaklaşımı gördüm. Dolayısıyla gerçekten Başbakanımızın hukukun içerisinde ne gerekiyorsa, ondan sonra da referandum, plebisit gibi çözümler noktasında göstermiş oldukları, gerçekten sürecin istenildiği gibi sonlanmasına yönelik değerlendirmelerinin gençler üzerinde çok pozitif bir tesiri olduğunu ama bunun evvelinde de çok saygılı bir duruşları olduğunu gördüm. Bunu, Gezi Parkı’na çevreci amaçlarla gitmiş olan gençler için söylüyorum. Başbakanımız da zaten kendilerine, ‘Gözlerinden öpüyorum’ diye bir mesaj da iletmişti.”

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı