FutbolGündemManşetSon Dakika

VAR konuşmalarının yayınlanması yasak mı? Hüseyin Özkök gerçekleri ortaya çıkardı

MHK Başkanlığından istifa eden Yusuf Namoğlu, VAR konuşmalarını yayınlamanın yasak olduğunu iddia etmişti. Ancak Hollanda’da konuşmalarının yayınlanmasından sonra gazeteci Hüseyin Özkök bu durumu Hollanda Futbol Federasyonuna sorunca gerçekler ortaya çıktı.

Eski MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, VAR konuşmalarının yayınlanamayacağını iddia ederek “IFAB kuralları var. Mevcut protokolde VAR konuşmaları yayınlanmıyor. Değişirse sonra verilebilir. Dünya Kupası’nda da vermediler” demişti. Gazeteci Hüseyin Özkök ise Hollanda Futbol Federasyonundan aldığı yanıtları Twitter hesabında paylaştı.

Hüseyin Özkök’ün açıklamaları şöyle;

“VAR konusunda yapılan en önemli tartışmalardan biri de VAR ile maçı yöneten hakem arasındaki konuşmaların yayınlanıp yayınlanmama konusu. Genel söylem bu konuşmaların şeffaflık adına yayınlanması. Bu konuda da Hollanda örnek gösteriliyor. Gerçekten de orada bazı örnekler var.

Biz IFAB’ın hazırladığı VAR protokolünde VAR hakem konuşmalarının yayınlanmasına izin verilmediğini düşünüyorduk. Hatta istifa eden MHK eski başkanı Yusuf Namoğlu da “konuşmaların yayınlanmasına izin verilmiyor” demişti.

Hollanda’da geçen Pazar oynanan Utrecht-PSV maçındaki bir pozisyonun Hollanda Futbol Federasyonu tarafından yine yayınlanması bende iyice merak uyandırdı. VAR protokolüne rağmen bunu nasıl yapıyorlardı. Yoksa özel izin mi alıyorlardı.

İşte bu belirsizlik nedeniyle oturdum Hollanda Futbol Federasyonu’na Çarşamba günü bir Email yazdım. Fazla meraklanmama gerek kalmadan federasyonun basın sorumlusu Daan Schippers imzasıyla dün bir cevap aldım. Ve cevabı okuyunca çok önemli bir ayrıntıyı kaçırdığımızı anladım.

“VAR konuşmaları yayınlanabilir”

Email şöyle.
Sevgili Hüseyin.
VAR uygulamamızın izleyicilere iletmemiz konusuna gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. IFAB Protokolü aslında VAR kayıtlarının CANLI olarak yayınlanmasını yasaklıyor. Biz bunu yapmıyoruz.

ANCAK (BU KAYITLARIN) DAHA SONRA EĞİTİM VE ÖĞRETİM AMACIYLA KULLANILMASI İÇİN İZİN VERİLMEKTEDİR. BU DA BİZİM HOLLANDALI FUTBOLSEVERLERİ VAR OPERASYONU KONUSUNDA BİLGİLENDİRME YÖNTEMİMİZDİR.

Biz mümkün olduğunca şeffaf olmaya çalışıyoruz ki, herkes VAR’ın çalışma şeklini en çabuk şekilde anlayıp kabul edip kabullensin. Tabi ki insanların VAR hakkındaki düşünceleri değişkenli gösterebiliyor. Çünkü yeni ve futbol içindeki yerini bulması gerekiyor.

Bir VAR kararı sonrası kazandığınız ya da kaybettiğinizde bu durum sonuca saygı duyulması konusunda büyük fark yaratıyor. Genel olarak VAR’ı sesli olarak insanlara açıklamamız çok olumlu tepkiler alıyoruz.
Evet aldığım cevap bu şekilde.

Burada bizim kaçırdığımız ayrıntıdaki sihirli kelime CANLI. Yani protokol bu konuşmaların maç sırasında CANLI olarak yayınlanmasını yasaklıyormuş. Bana yazılan mektupta açıkça belirtildiği gibi federasyonların bunları eğitim amaçlı yayınlayabiliyor. Tercih kendilerinin.

Hollanda Futbol Federasyonu bunları futbolseverleri VAR konusuna daha çabuk alıştırmak amacıyla yayınlamayı tercih ediyor. Mesela Almanya ise şu anda konuşmaları yayınlamayı düşünmüyor. DFB VAR sorumlusu Jochen Drees, bunun ileride olabileceğini söylüyor.

Bu arada VAR protokolünü delmekte sakınca görmeyen Yusuf Namoğlu “IFAB izin vermiyor” diyerek bizlere doğruyu söylememiş, saklayıp sıyrılmaya çalışmış. Bunu da öğrenmiş olduk bu vesileyle.

Sonuç olarak Hollanda aşırı liberal, tabu tanımayan kültüre sahip bir ülke. Hollanda’yı Almanya bile örnek almıyor. Yani onlar bunu yaptı diye herkesin yapması gerekmiyor. Çünkü her toplumda tepki ve tartışmalar değişiklikler gösteriyor.

Ben daha önce yazdığım gibi bu konuşmaların yayınlanmasına karşıyım. Çünkü bizden bu konuşmalar üzerinden yeni bir tartışma zemini ortaya çıkar ve lig maçları arasında biz futbolu konuşmayı tamamen bırakır VAR ve hakem konuşuruz. Ama yayınlansın diyenlere de saygı duyuyorum.

Bu arada VAR konuşmalarını yayınlamayan Almanya Futbol Federasyonu geçtiğimiz aylarda bir grup spor gazetecisini davet ederek bazı VAR konuşmalarını dinletmiş. Bunu da Spiegel dergisinin haberinden öğrendim.”

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı