AsyaDünyaEkonomiGündemLatin AmerikaManşet

Venezuela ve Rusya 15 yeni anlaşma imzaladı

Rusya’yı ziyaret eden Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev 15 yeni anlaşma imzaladı.

İki liderin yaptığı görüşmeler sonrasında, nükleer enerji santrali başta olmak üzere tarım, finans ve yapı sektörleriyle ilgili anlaşmalar imzalandı.

Güney Amerika’nın en büyük petrol üretici ülkesinin başında olan Chavez, fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltmak adına, ülkede nükleer santraller kurmak istediğini daha önce de söylemişti.

Anlaşmaların uzun sürecek bir dostluğu kurmaya yönelik olduğunu söyleyen Hugo Chavez, “Venezuela, Rusya’nın da desteğiyle nükleer enerji üretecek. Böylece daha özgür, daha bağımsız olacağız. Bütün dünya bilsin ki bu kararımızdan geri dönmeyeceğiz” dedi. Chavez nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla üretileceğini de sözlerine ekledi.

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev de ABD’nin bu anlaşmadan hoşlanmayabileceğini ancak nükleer santralin sadece enerji üretimi için yapılacağını vurgularken “Açık ve net olarak belirtiyorum ki bu anlaşma barışçıl hedeflerle yapılmıştır. Bundan kimse rahatsızlık duymamalı” dedi.

Chavez 2 günlük ziyaretinin ardından Belarus’a gitmek üzere ülkeden ayrıldı.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı