En Fazla 3 Kişi Binebilecek! Maddelerle “Taksi Genelgesi”

Koronavirüs salgını devam ederken İçişleri Bakanlığı taksilerle ilgili de genelge yayınladı.

Bakanlık tarafından tüm şehirlerin valilerine ticari taksilerle ilgili olarak hijyen tedbirlerinin belirlendiği genelge gönderildi.

Genelgede ticari taksi şoförlerinin ve müşterilerin uyması gereken kurallar sıralandı. Ticari taksilerin yer darlığı ve birçok kişi tarafından kullanılması nedeniyle birtakım risklerin ortaya çıktığı belirtilen genelgede alınan önlemler şöyle sıralandı;

Duraklar Dezenfekte Edilecek

Taksi durakları ve araçlar haftada en az bir kez temizlenecek ve dezenfekte edilecek. Aracın dezenfekte edildiği tarihi gösteren belge sürekli araçta bulundurulacak. Belgede dezenfeksiyonun ne zaman ve hangi kuruluş tarafından yapıldığı gibi bilgiler yer alacak.

Taksi Şoförlerine de Maske, Kolonya Şartı

Tüm toplumun uyduğu hijyen kuralları ticari taksilerde de geçerli olacak. Taksi şoförleri ve müşteriler maske takacak. Müşterilerin kullanımı için tüm taksilerde dezenfektan veya 80 derecelik kolonya bulundurulacak. Şoförler araca binen müşterileri dezenfektan ya da kolonya kullanması konusunda uyaracak.

En Fazla 3 Müşteri

Ticari taksilere koronavirüs tedbirleri kapsamında bir de sınırlama getirildi. Taksilere aynı anda en fazla üç kişi müşteri olarak binebilecek.

Her Müşteriden Sonra!

Taksi şoförlerinin sorumluluklarına bir yenisi daha eklenecek. Müşteri indikten sonra şoför aracı uygun bir alana çekerek kapı kolu, cam açma düğmesi, koltuklar vs. gibi müşterilerin temas ettiği yerleri temizleyip aracı havalandıracak.

Temassız Ödeme

Meslek odaları ve işletmeciler tarafından taksi ücretinin, fiziksel temas gerektirmeyen (kredi kartı, mobil uygulamalar gibi) temassız ödeme yöntemleriyle ödenebilmesi için gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılacak.

Tedbirlere ilişkin kolluk birimleri, yerel yönetimler, meslek odaları ve ilgili birim/kurum yetkilileri ile gerekli koordinasyon yapılacak. Alınan bu tedbirler trafik zabıtası tarafından etkin şekilde denetlenecek.

Exit mobile version