Gündem

Hadi İpucu 15 Kasım / “Tatlı Betüş” kitabının yazarı kimdir?

Yüzbinlerce kişinin online olarak oynadığı yarışma “Hadi”‘de bugünkü öğlen yarışmasının ipucu geldi. / Hadi İpucu’nun cevabı haberimizde.

Hadi yarışmasının bugün saat 12.30’daki yarışmasının ipucu sorusu Instagram hesabından yayınlandı.

“Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” ve “Tatlı Betüş” kitaplarının ünlü mizah yazarı kimdir?

Sorunun cevabı basit gibi görülse de yeni jenerasyonun bir anda bilebilmesi mümkün olmayabilir. “Yaşar Ne Yaşamaz” ve “Tatlı Betüş” kitaplarının yazarı Türk edebiyatının ölümsüz isimlerinden Aziz Nesin.

Hadi İpucu / Aziz Nesin Kimdir?

Asıl adı Mehmet Nusret Nesin olan ve 1915’te Heybeliada’da doğan Aziz Nesin 6 Temmuz 1995’te Alaçatı’da aramızdan ayrıldı. Kısa öykü, köşe yazısı, tiyatro ve şiir dallarında sayısız esere imza atan Aziz Nesin Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi mizah yazarlarından biri kabul ediliyor. Aziz Nesin, Yaşar Kemal, Orhan Pamuk ve Nazım Hikmet ile birlikte eserleri yabancı dillere en çok çevrilen yazarlarımız arasında bulunuyor.

Darüşşafaka Lisesi, Kuleli Askeri Lisesi ve Harp Okulu’nu bitirdikten sonra teğmen olan aziz Nesin, 1939’da da Askeri Fen Okulu’ndan mezun oldu. Eğitimine Güzel Sanatlar Akademisi Süsleme bölümünde devam eden Nesin, 1941’den başlayarak II. Dünya Savaşı yıllarında 2 yıl Trakya’da çadırlı ordugâhta görev yaptı. 1942’de Erzurum Müstahkem Mevkii İstihkam Taburu Bölük Komutanlığı’na atandı ve bir bomba kazasında yaralandı. Erzincan’da depremde yıkılmış bir cephaneliğin boşaltılmasıyla görevlendirildi. 1944’te Ankara’da Harp Okulu’nda açılan ilk tank kursuna katıldı. Aynı yıl Zonguldak’ta uçaksavar top mevzileri yaptırmakla da görevlendirildikten sonra üsteğmen rütbesindeyken “görev ve yetkisini kötüye kullandığı” suçlamasıyla askerlikten uzaklaştırıldı.

Aziz Nesin, iki kere evlenmiş, Vedia Nesin ile yaptığı ilk evliliğinden Oya (d. 1940) ve Ateş (d. 1942), Meral Çelen ile yaptığı ikinci evliliğinden ise Hüseyin Ali (d. 1956) ve Ahmet Aziz (d. 1957) adlarında toplam 4 çocuk sahibi olmuştur.

Askerlikten uzaklaştırılmasının ardından bir süre bakkallık, muhasiplik gibi işler yaptıktan sonra 1945 yılında Sedat Simavi’nin çıkardığı “Yedigün” dergisiyle basın hayatına girdi. 19 Mart 1990’da Ankara Sanat Kurumu’nda 75. yaşını kutlayan Nesin, 2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal etkinliklerine katılmak üzere Sivas’a gitti. 37 kişinin yaşamını yitirdiği Madımak Oteli katliamından sağ kurtuldu.

Yazar, söyleşi ve imza günü için gittiği Çeşme Alaçatı’da, 5 Temmuz’u 6 Temmuz’a bağlayan gece sabaha karşı geçirdiği kalp kriziyle hayatını kaybetti. Cenazesi Çeşme Cumhuriyet Savcısı’nın isteğiyle otopsi yapılmak üzere 6 Temmuz’da İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’ne getirildi. 7 Temmuz 1995’te vasiyeti gereği hiçbir tören yapılmaksızın ve yeri belli olmayacak şekilde Çatalca’daki Nesin Vakfı’nın bahçesine gömüldü.

Ankara Uluslararası Film Festivali çerçevesinde verilen özel ödüllerin arasında “Aziz Nesin Emek Ödülü” verilmektedir.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı