AvrupaDünyaEkonomiGündemManşetPolitika

Yunanistan hükümeti çatırdıyor! Parlamento binası kuşatıldı

Yunanistan’da hükümet yeni kemer sıkma önlemlerini görüşürken çalışanlar grevde. Başken Atina’da ise göstericiler parlamento binasını kuşattı, polis sert müdahalelerde bulunuyor.

Hükümeti protesto eden onbinlerce çalışan başkent Atina’da parlamento binasının çevresini kuşatmış durumda. Hükümetin 28 milyar Euro kesintiyi öngören yeni paketine yönelik tepkiler devam ederken hükümet 4 yıl içinde 50 milyar euroluk özelleştirme yapmayı da karara bağladı. Yunanistan’ın bu adımları atmaması halinde IMF, 110 milyar Euroluk yardım paketinden vazgeçecek. Başbakan Yorgo Papandreu’nun partisi PASOK, parlamentodaki çoğunluğunu sadece 5 sandalyeyle devam ettirirken bugün bir milletvekili daha istifa ederek kemer sıkma paketi aleyhinde oy kullanacağını açıkladı. Yunanistan’da normal seçim tarihi olan 2013 Ekim’inden önce erken seçim yapılmasına artık kesin gözle bakılıyor. Başbakan Yorgo Papandreu, Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’tan olağanüstü görüşme talep etti.

Bu arada kendilerini “Bıkkınlar” olarak tanımlayan gruplar Atina’nın Sindagma Meydanı’ndaki Yunanistan Parlamentosu’nu kuşattı. Toplu taşıma araçları ile liman çalışanları da greve katıldı ve Atina’da hayat durma noktasına geldi. Sağlık çalışanlarının da grevde yer almalarıyla hastanelerde yalnızca acil durum ve güvenlik ekipleri hazır bulunacak. Bugün greve gazetecilerin de katılması beklenirken televizyon ve radyo kanallarında haber bültenleri yayımlanmayacak. Yarın Yunanistan’da günlük gazetelerin çıkmayacağı da gelen haberler arasında.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı