Record snowfall and spectacular views in Lapland

Visitors to Lapland have the opportunity to experience a proper snowy winter with a record amount of snowfall blanketing the region.

In many places there’s 90cm of snow – for example today in Sodankylä there’s 89cm and in Kittilä 88cm have been recorded, around 30cm more than usual.

“It’s a record for the time of year” says Meteorologist Anniina Valtonen at the Finnish Meteorological Institute.

“Typically in January Lapland really does not have snow cover above 80cm. Such snowfall occurs once every thirty years” she explains.

The deeper-than-usual accumulation is because the first snows came early in autumn 2019.

“The reason why there’s currently so much snow, is that the snowfall started already in October and never melted away” says Valtonen

“The first snowfall comes generally in October, but usually it melts away at that time. Enduring snowfall doesn’t however come usually until November or December” she tells News Now Finland.

[adrotate banner=”633″]

Lapland rekor kar yağışı ile muhteşem görüntüler sunuyor

Finlandiya’nın en önemli kış turizm merkezi Lapland bu yıl rekor kar yağışı ile turistlerin ve turizm işletmecilerinin yüzünü güldürdü.
Ülkenin kuzeyde normalden daha fazla kar bulunurken, orta ve güney bölgelerdeki kar yağışı oranı ise ortalamaların altında.

Lapland’ı ziyaret eden turistler bölgeyi örten rekor miktarda kar yağışı ile rüya gibi bir kış tatili yaşıyor. Lapland’ın birçok yerinde kar kalınlığı bir metreye yaklaşmış durumda. Son ölçümlere göre Sodankylä’da 89 cm, Kittilä’da 88 cm kar kalınlığı kaydedildi. Bu değerler normalin yaklaşık 30 cm üzerinde.

Finlandiya Meteoroloji Enstitüsü’nden Meteorolog Anniina Valtonen “Yılın bu zamanı için bir rekor. Tipik olarak Ocak ayında Lapland’da 80 cm’nin üzerinde kar örtüsü yok. Bu kar yağışı her otuz yılda bir gerçekleşiyor” diye konuştu.

Rekor düzeydeki kar kalınlığının en önemli sebebi olarak sonbaharda yağışların erken başlamasını göstere Valtonen “Kar yağışı Ekim ayında başladı ve hiç erimedi. Her yıl ilk kar yağışı genellikle Ekim ayında gelir ancak genellikle hemen erir. Sürekli kar yağışı genellikle Kasım veya Aralık aylarına kadar gelmez” ifadelerini kullandı.

Kar yağışının devam ettiği Lapland’da turistler bu yıl daha keyifli anlar yaşıyor.

[adrotate banner=”625″]
Exit mobile version