Amerika

Floyd Davası Başlıyor

Yurt Dışı Konserler

Geçen yıl Mayıs ayında polis tarafından gözaltına alınırken hayatını kaybeden George Floyd’la ilgili dava yeni haftanın ilk gününde başlıyor.

Gözaltı sırasında Floyd’un boynuna diziyle yaklaşık 9 dakika baskı yaparak ölmesine neden olan eski polis memuru Derek Chauvin ikinci, üçüncü derece cinayet ve kasıtsız adam öldürme suçlamalarıyla karşı karşıya.

Floyd Davası Başlıyor

Dava Floyd’un hayatını kaybetmesinden yaklaşık bir yıl sonra başlıyor.

Floyd’un bu şekilde yaşamını yitirmesi Amerika’da günlerce süren protesto gösterilerine neden olmuştu.

Davada, Chauvin’in davranışının Floyd’un ölümüne neden olup olmadığı sorusuna yanıt aranacak.

Floyd Davası Başlıyor

Dava için seçilen jüriler üzerinde olağanüstü baskı olması nedeniyle davanın adil olup olamayacağı tartışma konusu.

Davanın görüleceği Minneapolis’teki mahkeme binası dışına kurulan teller de jüri üyelerinin güvenliği açısındah duyulan endişeleri yansıtıyor.

Davada jüri olarak görev yapacaklara dış dünyadan etkiyi bir kenara bırakıp bırakamayacakları ve sadece kanıtlara göre karar verip veremeyecekleri soruldu, hepsi de bunu yapabileceklerini söyledi.

Duruşma öncesi bazı günler protestocular mahkeme binası önünde toplanarak, “Chauvin’i mahkum edin”, “Dünya izliyor” şeklinde sloganlar attı.

Davada savcılık Chauvin’in Floyd’un boynuna yaklaşık 9 dakika süren baskısının Floyd’un bilincini kaybetmesinde ve yaşamını yitirmesinde çok önemli bir etken olduğunu belirtecek.

Savunma ise savcıların iddialarına şüpheyle yaklaşacak ve Floyd’un uyuşturucu kullanımı ve sağlık sorunları nedeniyle de ölmüş olabileceğini söyleyecek.

Amerikan medyası da davayı yakından izliyor.

Haber kanalları Pazartesi günkü ilk duruşmadan canlı yayınlar yapmaya hazırlanıyor.

Duruşmayla birlikte ülkede ırkçılık tartışmalarının gündemin yine üst sıralarına çıkması bekleniyor.

Yunanistan Golden

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu