Dünya

MI6 Başkanı Richard Moore: Rakiplerimiz yapay zeka, kuantum bilgisayar programcılığı ve sentetik biyolojiye para saçıyor

İngiltere Dış İstihbarat Servisi (MI6) Başkanı Richard Moore; İngiltere için en büyük ulusal güvenlik tehditlerini Çin, Rusya, İran ve "uluslararası terörizm" olarak sıraladı.

Kadınlar Günü Turları

Richard Moore, “Dört Büyükler” olarak ifade ettiği bu tehditlerle mücadelenin, Batı ülkelerinin istihbarat servislerinin önceliği olduğunu söyledi.

Salı günü Londra’da düşünce kuruluşu Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nde (IISS) konuşan Moore, “Rakiplerimiz yapay zeka, kuantum bilgisayar programcılığı ve sentetik biyolojide gelişmede istekli ve bu alanlara para saçıyorlar…Çünkü bu onları güçlü kılacak” dedi.

MI6’in ayakta kalmak için yeni teknolojiye uyum sağlaması gerektiğini vurgulayan Moore, “Kuantum mühendisliği ve biyoloji mühendisliğindeki gelişmeler tüm sektörlerde değişikliğe yol açacak” diye konuştu.

Ekim 2020’de MI6’te göreve başlamadan önce İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi olarak görev yapan Moore, istihbarat servislerinin yeni teknolojilerin geliştirilmesi için özel sektörle birlikte çalışması gerektiğini vurguladı.

Richard Moore, ajanlar üzerinden bilgi toplanmasının MI6’in çalışmalarının merkezinde olduğunu söyledi.

Moore bununla birlikte “gizli yazı” teknolojisi ile İkinci Dünya Savaşı sırasında geliştirilen telsizli ve güvenli konuşma tekniklerini, MI6’in geliştirdiği yeni teknolojilere örnek gösterdi.

BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner’a göre, Moore’un konuşması, “MI6 dikkatli olmazsa dijital teknolojideki gelişmelerin gerisinde kalabilir” uyarısı olarak da görülebilir.

Moore, İngiltere’nin Ulusal Güvenlik Stratejik Yatırım Fonu’yla, normalde ulusal güvenlik alanında çalışmayacak kuruluşlardaki yetenekleri sektörlerine çekmeyi amaçladıklarını söyledi.

Kaynak: BBC

8 Mart Kadınlar Günü Turları

NationalTurk - Londra

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu