Dünya

“Virüs Bulaşma Oranı Rekora Yaklaşıyor”

Yurt Dışı Konserler

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Corona virüsü vakalarının dünya genelinde endişe verici bir oranda arttığını açıkladı. WHO’ya göre, her haftaki yeni vaka sayısı bir önceki haftayı ikiye katlıyor. Virüsün bulaşma oranı, pandemi başladığından bu yana görülen en yüksek seviyeye yaklaşıyor.

WHO, geçen hafta 541 bin 960 yeni vakanın kayıtlara geçtiğini açıkladı. Altı haftalık düşüşten sonra yeni vakaların tekrar yükselişe geçmeye başladığı 22 Şubat haftasında 194 bin 469 yeni vaka rapor edilmişti.

Teşkilatın merkezinin bulunduğu Cenevre’den çevrimiçi brifing veren WHO Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, ciddi boyutlarda enfeksiyonlardan kurtulmayı başaran ülkelerde de şimdi yeni vakalarda derin artışlar gözlemlendiğini aktardı.

(ARŞİV) WHO Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus
(ARŞİV) WHO Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus

“Vakalar ve ölümler, endişe verici oranlarda artmaya devam ediyor” ifadesini kullanan WHO Başkanı, bu yılın başına kadar 900’den az vaka ve sadece 9 ölüm rapor eden Papua Yeni Gine’de şimdi 9 bin 300’ün üzerinde vaka ve 82 ölümün bildirilmesini örnek gösterdi.

Özellikle bu ülke ve Batı Pasifik bölgesine odaklanan brifinginde WHO Başkanı, Papua Yeni Gine’deki oranların diğer ülkelere göre nispeten küçük kalmasına rağmen, yeni enfeksiyonlardaki hızlı artışın çok daha büyük bir salgın potansiyelini taşıdığından WHO olarak kaygı duyduklarını vurguladı.

Tedros, Papua Yeni Gine’nin, aşılamada eşitliğin ne kadar önemli olduğunun da mükemmel bir örneği olduğunu söyledi. WHO’nun geçen ay sonlarında ülkede aşı dağıtım programı başlattığını ve Avustralya, ABD ve Almanya’dan üç acil durum tıp ekibinin bu hafta Papua Yeni Gine’ye gittiğini ifade eden WHO Başkanı, bu ülkenin Avustralya’dan aşı bağışları ve WHO destekli COVAX aşı girişiminin desteğine bağlı olduğunu belirtti.

COVAX programı kapmasında bugüne kadar 100’ün üzerinde ülkeye 40 milyon doz civarında aşı gönderildi. Bu miktar, dünya nüfusunun yüzde 0,25’i civarını korumaya yetiyor.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre, dünya genelinde Corona virüsünün yol açtığı can kayıpları 3 milyona yaklaşıyor. Avrupa’da da bu hafta ölü sayısının 1 milyonu geçtiği açıklanmıştı.

Türkiye’de de dün son açıklanan rakamlara göre, bir gün içinde 61 bin 400 yeni vaka tespit edilirken, 297 kişi yaşamını yitirdi. Türkiye’deki toplam vaka sayısı 4 milyonu aşarken, toplam can kaybı sayısı da 35 bin 31’e yükseldi.

Yunanistan Golden

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu