Eğitim

4., 5., 6., 7. sınıf yüz yüze sınav tarihleri

Milli Eğitim Bakanlığı yüksek ve çok yüksek riskli illerde yüz yüze eğitime katılmayan öğrencilerin okul sınavlarına gireceğini açıkladı.

Koronavirüs salgını sebebiyle yüz yüze eğitimle uzaktan eğitim bir arada sürüyor. 15 Şubat 2021’de köy okulları tüm kademelerde, tam zamanlı olarak açıldı. 2 Mart’ta ise tüm yurtta 1.,2.,3.,4.,8. ve 12.sınıflar yüz yüze eğitime başladı. Düşük ve orta riskli illerde ortaokul ve lise öğrencileri de yüz yüze eğitime başlamadı. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde 5.,6.,7.,9.,10. ve 11.sınıflar uzaktan eğitime devam ediyor. Bu sebeple ortaokul öğrencileri yüz yüze sınavlara girip girmeyeceklerini merak ediyor. Konu hakkında Milli Eğitim Bakanlığı açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) illere, ilkokul 4. sınıf ve ortaokul kademelerinde yüz yüze sınav uygulamalarına ilişkin yazı gönderdi.

Söz konusu yazıda MEB’in, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde bütün risk gruplarındaki illerde tüm sınavların yüz yüze gerçekleştirileceğine ilişkin 2 Mart’ta illere yazı gönderdiği ancak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda, “düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli” illerdeki vaka artışı ve salgının seyri göz önünde bulundurularak yüz yüze sınav tarihlerine ilişkin yeni uygulamaların yapılacağı ifade edildi.

Buna göre, yüz yüze eğitime devam eden okul ve sınıflarda sınavlar da okul ortamında yüz yüze yapılacak.

“Yüksek” ve “çok yüksek” riskli illerde ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5, 6 ve 7. sınıflarında yapılması planlanan sınavlar, 26 Mart’a kadar yüz yüze yapılarak tamamlanacak.

Bu tarihe kadar yapılamayan sınavlar ise ertelenerek ildeki vaka artışları ve salgının seyri de dikkate alınarak 3 Mayıs’tan itibaren yapılabilecek.

Yüz yüze eğitimin devam ettiği ilkokul 4. sınıflar ile ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında sınavlar okul ortamında yüz yüze yapılmaya devam edecek.

Salgının seyrine göre illerin risk gruplarının değişmesi durumunda güncel risk grubuna uygun olarak okullarda yüz yüze eğitim yapılması halinde sınavlar da 3 Mayıs’tan önce okul ortamında yüz yüze yapılabilecek.

Mazereti nedeniyle sınava katılamayacak öğrenciler, ilgili öğretmenin belirleyeceği tarihte sınavlara alınacak.

Bakanlık, dün yaptığı açıklama ile liselerde hazırlık, 9, 10, 11. sınıf öğrencilerinin 29 Mart’tan itibaren başlatılması planlanan yüz yüze sınavlarının da 3 Mayıs’tan itibaren yapılmaya başlanacağını bildirmişti.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu