AmerikaAvrupaGündemUzak Doğu

Dünya Ukrayna’yı terk ediyor

Japonya Amerika ve çok sayıda Batılı ülkenin ardından Almanya da vatandaşlarına Ukrayna’yı terk etme çağrısı yaptı. Türkiye de ülkenin doğusuna zorunlu olmadıkça seyahatten kaçınılması tavsiyesinde bulundu.

Yurt Dışı Konserler

Washington’ın önümüzdeki günlerde Rusya’nın Ukrayna’ya girebileceğine ilişkin uyarısının ardından Almanya da vatandaşlarına Ukrayna’yı terk etme çağrısı yaptı. Alman Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kiev’deki Alman Büyükelçiliği’nin ilk etapta açık kalacağı belirtilirken vatandaşlara yönelik, “Şu anda Ukrayna’da bulunuyorsanız, orada bulunmanızın zorunlu bir gereklilik olup olmadığını gözden geçirin. Şayet değilse bir an önce (ülkeden) ayrılın” denildi.

Ukrayna’nın Doğu Bölgelerine Seyahat ve Güvenlik Duyurusu

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin Moskova’nın sınırdaki artan askeri varlığından dolayı tırmandığına dikkat çekilerek, “askeri bir çatışma olasılığının ihtimal dahilinde olduğu” belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yanı sıra, İngiltere, Danimarka, Avustralya, Letonya ve Estonya da vatandaşlarına ülkeden ayrılma çağrısında bulunmuştu.

Diğer yandan Berlin’in olası bir krizi engellemeye yönelik girişimleri ise sürüyor. Başbakanı Olaf Scholz’un pazartesi günü Ukrayna’yı ziyaret etmesi bekleniyor. Scholz, bu ziyaretin ardından Başbakan sıfatıyla ilk kez Moskova’yı ziyaret ederek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya gelecek.

Türkiye’den ülkenin doğusuna yönelik seyahat uyarısı
Türkiye Dışişleri Bakanlığı da Ukrayna’ya ilişkin bir uyarı yayımlayarak, vatandaşlarının ülkenin doğu sınır bölgelerine mecbur kalmadıkça seyahat etmekten imtina etmeleri tavsiyesinde bulundu.

Duyuruda, “Vatandaşlarımızın şahsi güvenlikleri için mümkün olan tüm tedbirleri almaları ve mecburi seyahatleri öncesinde Kiev Büyükelçiliğimiz ile temas etmeleri önerilmektedir’’ denildi.

Önceki gün Japonya Dışişleri Bakanlığı’ da, Ukrayna’daki vatandaşlarına ülkeyi terk etmeleri uyarısında bulunmuştu.

Bakanlığın açıklamasında, “(Rusya-Ukrayna gerilimi) Gidişatın hızlı şekilde kötüleşebileceğine yönelik giderek artan bir ihtimal bulunuyor.” ifadeleri kullanılmıştı.

Açıklamada, Ukrayna’ya sınır ülke olan Belarus’ta düzenlenen Rusya-Belarus ortak tatbikatına atıf yapıldı ve Rusya’ya ait askeri gemilerin Karadeniz’de seyrettiği anımsatıldı.

Yunanistan Golden

NationalTurk - Londra

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu