Gündem

Tam kapanmada çalışanlara işverenlere destek verilecek mi?

Türkiye’de 29 Nisan Perşembe ile 17 Mayıs Pazartesi günleri arasında tam kapanma uygulanacak. Üretim, gıda, güvenlik ve sağlık alanlarında çalışanlardan kısıtlamalardan muaf olsa da milyonlarca kişi işyerini kapatmak zorunda kalacak. Peki, tam kapanmada maddi destek verilecek mi?

Yurt Dışı Konserler

26 Nisan Pazartesi günü yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, “29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecektir. Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek. Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir. Anaokulu, kreş, 8’inci ve 12’nci sınıflar dahil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecektir. Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecektir. Sürecin hedeflediğimiz sonuçları verebilmesi için kurallar en sıkı şekilde uygulanacak, tedbirlerin istismarına izin verilmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında esnaf ve çalışanlara yönelik bir desteğin sağlanıp sağlanmayacağına yönelik ifadeler kullanmadı. Konuya ilişkin olaraksa henüz yetkililerden açıklama gelmedi. Bu sebeple vatandaşlar sosyal medya hesapları üzerinden alınan kararlara tepki gösteriyor.

Kısa çalışma ödeneği geçtiğimiz günlerde haziran ayı sonuna kadar uzatılmıştı. İşten çıkarma yasağı ve nakdi destek maaşı ise 17 Mayıs’ta sona erecek.

Tam kapanmada marketler, bakkallar açık mı?

Yunanistan Golden

Aslı

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu