Sağlık

Koronavirüse karşı ev nasıl dezenfekte edilir?

Evde kalmak ve hijyen kurallarına uymak koronavirüsten korunmanın en net yöntemi. Peki evinizi nasıl korur ve dezenfekte edebilirsiniz?

Zorunlu ihtiyaçlar haricinde evde kalmak koronavirüs salgını sırasında güvende olmanıza yardımcı olabilirken, yine de evinizi bir noktada terk etmeniz veya sipariş teslim almanız gerekebilir.

Koronavirüsün gıda ambalajından veya diğer nesnelerden bulaştığına dair çok fazla kanıt yoktur, ancak önlem almak yine de en iyisidir.

İyi haber şu ki, iyi hijyen uygulayarak ve yüksek temas yüzeylerini düzenli olarak temizleyip dezenfekte ederek evinizi koruyabilirsiniz. Dışarı çıkmanız gerekiyorsa, virüsü eve getirmekten kaçınmak için basit adımlar atın, örneğin satın aldıklarınızı içeri sokmadan önce yıkamak veya dezenfekte etmek gibi.

Evinizi Temizleme ve Dezenfekte Etme

Evinizi temizlemeden ve dezenfekte etmeden önce tek kullanımlık eldivenler takın. Eldiven giymek virüsün ellerinize bulaşmasını önlemeye yardımcı olabilir ve cildinizi sert temizleyicilerden ve dezenfektanlardan da korur. Kauçuk, vinil, nitril veya lateks gibi su geçirmez bir malzemeden yapılmış tek kullanımlık eldivenler kullanın. Temizlik ve dezenfekte işlemini bitirdiğinizde, eldivenleri derhal çöp kutusuna atın.

Tek kullanımlık eldivenleriniz yoksa, yeniden kullanılabilir eldivenlerinizi sabun ve suyla yıkayın veya kullanımlar arasında dezenfektanla silin. Eldivenleri yalnızca koronavirüse maruz kalmış olabilecek yüzeyleri temizlerken ve dezenfekte ederken kullanın, böylece evinizdeki diğer alanları kirletmeyebilirsiniz.

Doğal kauçuk gibi bazı eldiven türleri alkolden zarar görebilir. Alkol bazlı bir dezenfektan ile yüzeyleri dezenfekte edecekseniz, bütil veya nitril eldiven kullanmaya devam edin.

Eldivenleri Güvenli Şekilde Çıkarma

Tek kullanımlık eldivenleri çıkarmanın doğru bir yolu vardır. Cildinize dokunmadan bir eldivenin dış kısmını bileğinizden alın ve elinizden çıkarın. Az önce eldivenli elinizle çıkardığınız eldiveni tutarken, parmaklarınızı bileğinizin üstündeki diğer eldivenin altına kaydırın. İkinci eldiveni ilk eldivenin etrafına sarılacak şekilde vücudunuzdan ayırın ve çıkarın ve çöpe atın. Ellerinizi sabun ve su ile yıkayın.

Yüzey Temizliği

Yüksek temaslı yüzeyleri günlük olarak sabun ve su ile yıkayın. Herhangi bir yüzeyi dezenfekte etmeden önce, belirgin kirleri sabun veya deterjan ve temiz su ile temizleyin. Kırıntı veya kum gibi gevşek kalıntılar fark ederseniz, sabun ve su kullanmadan önce süpürün. İnsanların düzenli olarak temas ettiği yüzeyleri yıkayın;

kapı kolları
Işık anahtarları
Mutfak masaları ve tezgahları
Uzaktan kumandalar
Korkuluklar
Masalar ve sandalyeler
Klozet
Evyeler ve musluklar
Çöp tenekesi kapakları

Temiz yüzeylere EPA onaylı bir dezenfektan uygulayın. Bir yüzeyi temizledikten sonra, sterilize etmek için bir dezenfektan püskürtün veya silin. Alkol bazlı (en az% 70 alkol) bir dezenfektan kullanın veya seyreltilmiş bir çamaşır suyu çözeltisi hazırlayın.

Dezenfektanların doğru şekilde nasıl kullanılacağını bildiğinizden emin olmak için ürün üzerindeki etiketi kontrol edin.

Ev yüzeylerini dezenfekte etmek için temel bir ağartma çözeltisi yapmak için, 5 yemek kaşığı (74 mL) ev tipi ağartıcıyı 4 litre su ile karıştırın. Dezenfekte etmek istediğiniz alanı, en az 1 dakika boyunca gözle görülür şekilde ıslak kalacak kadar çamaşır suyu çözeltisiyle silin ve sonra kurumasını bekleyin.

Ağartıcıyı asla amonyak veya diğer ev temizleyicileri ile karıştırmayın, çünkü bu çok zehirli klor dumanları oluşturabilir. Her zaman iyi havalandırılmış bir alanda çamaşır suyu ile çalışın.

Çoğu ev dezenfektanının düzgün çalışması için en az 3-5 dakikaya ihtiyacı vardır. Yüzeyde ne kadar süre kalması gerektiğini öğrenmek için dezenfektanınızdaki etikete bakın veya EPA yönergelerini kontrol edin. Durulamadan veya silmeden önce yüzeyin gereken süre boyunca gözle görülür şekilde ıslak olduğundan emin olun!

İzopropil alkol veya seyreltilmiş ağartıcı gibi bazı dezenfektanların havada kurumasına izin verebilirsiniz. Seçtiğiniz dezenfektanı silmenin veya durulamanın gerekli olup olmadığını öğrenmek için talimatları kontrol edin.

Tek kullanımlık temizlik malzemelerini derhal atın. Evinizi temizlemeyi ve dezenfekte etmeyi bitirdiğinizde mendil, kağıt havlu, tek kullanımlık eldiven, sünger veya diğer tek kullanımlık temizlik maddelerini atın. Bezler veya temizlik bezleri gibi yeniden kullanılabilir herhangi bir ürün kullandıysanız, tekrar kullanmadan önce bunları dezenfekte edin.

Herhangi bir temizlik maddesini attıktan sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkayın.

Mümkünse, bu öğeleri atmak için pedallı çöp kutuları kullanın.

Herhangi bir temizlik malzemesini yeniden kullanmayı planlıyorsanız, bunları yalnızca COVID virüsü ile kontamine olabilecek maddeleri dezenfekte etmek için kullanın. Örneğin, evinizdeki bir kişi hasta ise, sadece banyolarını dezenfekte etmek için kullandığınız özel bir paspas veya temizlik bezine sahip olabilirsiniz.

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu