Sağlık

Novelfarma ve Abdi İbrahim Favipiravir Üretimine Başladı

İki şirket arasındaki anlaşm sonrası Favipiravir etken maddeli ilacın üretimi gerçekleştirildi. / Novelfarma ve Abdi İbrahim Favipiravir Üretimine Başladı.

Yurt Dışı Konserler

Kovid-19 tedavi protokolüne giren Favipiravir etken maddeli ilacın Türkiye’deki ilk üretimi gerçekleştirildi. Koronavirüs salgınının ilk döneminden beri tedavi protokolünde bulunan klorokin fosfat etken maddeli ilacın hammaddesini Hindistan ve Çin’den temin ederek üretimini gerçekleştiren ve 1.6 milyon tableti Sağlık Bakanlığı’na bağışlayan Abdi İbrahim Favipiravir etken maddeli ilacın üretiminde stratejik rol üstlendi.

Hazırlıkları bir haftada tamamlanan ilaç Abdi İbrahim’in İstanbul Esenyurt’taki tesislerinde üretildi. İlacın ilk ihracatı da yapıldı.

Abdi İbrahim: Favipiravir Üretmekten Mutluyuz

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, tarihi bir dönemden geçtiklerini belirterek üretim ile ilgili şunları söyledi:

“İlacın yurt içinde üretilmesi ve bir an önce hastalara ulaştırılması en kritik meseleydi. Bunun için de teknoloji transferinin yapılması elzemdi. Bu operasyonlardaki tecrübemiz, teknik uzmanlığımız, yönetim becerimiz ve iş birliği odaklı çalışma anlayışımızla bir haftada her türlü kaynağı tahsis ederek Favipiravir’in Türkiye’deki ilk üretimini gerçekleştirdiğimiz bu olağanüstü süreçte, ilacın hastalarımıza ulaşmasında emeği geçen Abdi İbrahim ve Novelfarma çalışanlarını yürekten tebrik ediyorum.

Temel amaçlarımızdan biri de sektör lideri olan şirketimizin bilgi birikiminden, yüksek teknolojik üretim gücünden ve güçlü altyapısından Kovid-19’un tedavisine yönelik çalışmalar yapan sektör oyuncularının yararlanmasına hizmet etmekti. Her sabaha tarihi bir dönemden geçtiğimizin bilinciyle uyandık. Sürecin hemen başında Sağlık Bakanlığı’na hibe ettiğimiz ilacımızın yanı sıra vizyoner ve dinamik bir yaklaşıma sahip iş ortağımız Novelfarma’ya verdiğimiz hızlı üretim desteği de bu bilinç ve refleksimizin doğal bir sonucudur.

Biz her zaman yatırımın gücüne inanıyoruz. Ar-Ge’ye daha fazla pay ayırabilmek için daha fazla üretmemiz, daha fazla ihracat yapmamız gerekiyor. Abdi İbrahim olarak üretim tesislerimize bunca yatırım yapmamız stratejik bir karar. Türkiye’nin hem kimyasal hem de biyoteknolojik ilaçta üretim üssü olabileceğine yürekten inanıyoruz.”

Novelfarma Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Alp de yaptığı açıklamada ilacın şu anda tüm dünya haklarının Novelfarma’da olduğunu ifade ederek “Üretim için diğer firmalar, pandemi olmasına rağmen yüksek fiyat talep etti. Ancak Abdi İbrahim tüm üretimini durdurarak rekor sürede teknoloji transferini yapıp üretimi gerçekleştirdi. Bu ilaç tamamen yerli ve milli üretim olması bakımından çok önemli. Ruhsatımızı aldık ve söz verdiğimiz hibeleri 11 Temmuz’da Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ilaç deposuna teslim ettik ve uçak ambulanslarla tüm illere dağıtıldı” dedi.

Yunanistan Golden

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu