SeyahatAvrupaİş Dünyası

Korfu Adası Gezi Rehberi: 10 Muhteşem Gezilecek Yer

İyonya Adaları'nın güzelliklerle dolu Korfu Adası gezilecek yerler listesi ile göz kamaştırıyor. Korfu Gezi Rehberi 'ne göz atmadan plan yapmayın.

Yurt Dışı Konserler

Doğal güzelliklerle dolu olan Corfu, güneyinde yeşil tepeler ve kuzeyindeki engebeli kireçtaşı kaya oluşumlarına, ılıman bir iklime, yemyeşil Akdeniz bitki örtüsüne, muhteşem plajlara, sualtı mağaralarına ve tünellerine sahip. Bu nedenle, Korfu gezilecek yerler listesi kabarık bir ada.

Turizmin ana gelir kaynağı olduğu ada 1386’dan 1797’ye kadar Venediklilerin hüküm sürdüğü tarihi yapılarıyla da öne çıkıyor. Venediklilerin ardından İyonya Adaları’nın geri kalanıyla birlikte 1815-1864 yılları arasında İngilizlerin yönetimi altında kalan Korfu’da hava alanı, kasaba merkezine 5 kilometre mesafede. Ziyaretinizi Korfu Adası’ndaki en gözde turistik yerler listemizle planlayın.

1. Korfu Kenti

Korfu Gezilecek Yerler Listesi: Kent Merkezi
Korfu Gezilecek Yerler Listesi: Kent Merkezi

Adanın güzel başkenti Corfu Town, birçoğu zemin seviyesinde deniz ürünleri tavernaları ve hediyelik eşya dükkanlarına ev sahipliği yapan Arnavut kaldırımlı sokaklar ve Venedik döneminden kalma zarif binalarla dolu. Geniş bir yeşil meydan olan Esplanade’de merkezlenen UNESCO listesindeki eski şehir, 16. yüzyıldan kalma görkemli iki kale tarafından korunuyor ve aynı zamanda kırmızı kubbesi ile kolayca tanınan St. Spyridon Kilisesi gibi bir dizi kiliseyi de içeriyor.

Göz Atın: Korfu Adası Turları

Rıhtım, Yunan anakarasındaki Igoumenitsa’ya düzenli feribotlar ve komşu Arnavutluk’a günlük gezi tekneleri içeren bir limana da sahip.

2. Achilleion

Achilleion Korfu
Achilleion Korfu

Korfu Kasabası’nın 10 kilometre güneybatısında yer alan Gastouri köyünün hemen dışında bulunan bu beyaz Neoklasik saray, Avusturya İmparatoriçesi Elisabeth (1837-1898) Sisi’nin yazlığıydı. Bir güzellik aşığı olan Sisi, Yunanistan’ın efsanevi tarihine ve yemyeşil doğasına kendini kaptırdı. Görkemli villanın içini görebilir ve Sisi’nin aradığı pastoral dünya hakkında fikir vermek için yükselen palmiye ağaçları ve Neoklasik heykellerle dolu bahçeleri keşfedebilirsiniz.

3. Kassiopi

Corfu Gezilecek Yerler: Kassiopi
Corfu Gezilecek Yerler: Kassiopi

Adanın kuzeydoğusunda, Korfu Kasabası’nın 36 kilometre kuzeyinde bulunan bu geleneksel balıkçı köyü, popülaritesine rağmen karakterini korudu. Ahşap balıkçı tekneleriyle dolu güzel bir limana bakan tesis, burada villaları olan zengin İngilizler ve İtalyanlar arasında popüler olan deniz ürünleri tavernaları ve kafeleri sunuyor. Sakin ve telaşsız, özellikle beyaz çakıl plajları ve muhteşem turkuaz mavi denizi, çok sayıda küçük koyuyla dikkat çekiyor.

Bu sahil şeridini keşfetmenin en iyi yolu küçük bir tekne kiralamaktır. Muhteşem manzaralar için köyün yamacındaki yıkık Bizans kalesine çıkın.

4. Paleokastritsa Plajları

Korfu Gezilecek Yerler: Paleokastritsa
Korfu Gezilecek Yerler: Paleokastritsa

Corfu Kasabası’nın 25 kilometre kuzeybatısında bulunan Paleokastritsa, kristal ve berrak mavi bir denize uzanan güzel kumsalları barındıran altı derin, kıvrımlı koyla, girintili bir sahilin muhteşem bir kısmını kapsıyor. Günlük turların uğrak yeri olduğu için tatil sezonunda epey kalabalık olabiliyor. Sahilin üzerinde yükselen tepelerde, başka bir cazibe bulacaksınız – avlu bahçesi, kilise ve küçük müze ile 13. yüzyıldan kalma bir manastır.

5. Glyfada

Corfu Gezilecek Yerler. Glyfada Plajı
Corfu Gezilecek Yerler. Glyfada Plajı

Birçokları tarafından adanın en iyi plajı olarak kabul edilen Glyfada, Corfu’nun batı kıyısında, Korfu Kasabası’nın 26 kilometre batısında ve Pelekas köyünün iki kilometre güneyinde yer alıyor. Keyifli, uzun bir ince altın kum plajı, şezlong ve şemsiyelerle kaplı ve çam ormanları ve zeytinliklerle çevrili yamaçlala destekleniyor. Bölgede birkaç büyük otel bulunmakta. Turistler ayrıca jet ski, pedallı bot ve muz botu gibi su sporlarını yapabilir. Plaj çevresinde yeterince kafe ve taverna da var. Batıya bakan, muhteşem gün batımlarına sahiptir plaj özellikle ağustos ayında epey yoğun oluyor.

6. Canal d’Amour

Sidari Canal d'Amour
Korfu Gezi Rehberi: Sidari Canal d’Amour

Corfu’nun kuzeybatı ucunda, aynı derecede ilgi çekici küçük Sidari köyüne yaklaşık 20 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Canal d’Amour, Corfu’nun en iyi doğa harikalarından biridir. Kanal, küçük kumsalından İyonya Denizi’nin pırıl pırıl mavi sularına doğal bir geçit oluşturan etkileyici kumtaşı kaya oluşumlarına sahip. Kayalardan ılık, tuzlu denize atlayabilir daha sonra harika keşifler için tünel ve mağaralara dalabilirsiniz. Plajda şnorkel ekipmanı, şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz.

7. La Grotta Plajı

Korfu Gezilecek Yerler: La Grotta
Korfu Gezilecek Yerler: La Grotta

Paleokastritsa’daki La Grotta Plajı, Corfu’nun batı kıyısındadır ve adanın en çarpıcı plajlarından biridir. Plaj küçük ve kayalık ancak berrak masmavi sularına dalmak için sabırsızlanacaksınız. Plajda ayrıca renkli balıklarla dolu bir sualtı dünyası bulacaksınız. Atlama tahtasının da bulunduğu plaj kalabalık olabiliyor. Bu durumda biraz yürüyerek daha sakin kayalıkları teşfedebilirsiniz.

8. Pantokrator Dağı

Pantokrator Dağı
Pantokrator Dağı

Korfu adası gezilecek yerler listesinde adanın en yüksek noktası olan Pantokrator Dağı’na da yer verebilirsiniz. Bazı insanlar Perithia köyünden yürüyüş yapmayı tercih etseler de, bir yol tepeye kadar uzanıyor ve arabayla gidebilirsiniz. Köyden yürüyüş süresi ise 2 saat civarı. Dağın zirvesindeki manzaralara hayran kalacaksınız. Havanın açık olduğu bir günde 130 kilometre mesafedeki İtalya’nın güney kıyılarını görebilirsiniz.rebilirsiniz.

9. Corfu Donkey Rescue

Corfu Donkey Rescue
Korfu Gezi Rehberi

Paleokastrttsa’daki Corfu Donkey Rescue, hayvan severler için görülmeye değer. Adanın bu kısmında yapılacak en iyi şeylerden biri, terk edilmiş veya emeklilik yıllarını yaşamak için güvenli bir yere ihtiyaç duyan evsiz eşeklere sığınak sunan merkezde hayvanları beslemek. Ziyaretçiler her gün 10:00 – 17:00 saatleri arasında eşekler ile vakit geçirebilirler. Giriş ücreti yoktur, ancak bu bir yardım kurumu olduğu için yapacağınız ufak da olsa bir bağış takdir görmekte.

10. Korfu Golf Kulübü

Korfu Golf Kulübü
Korfu Golf Kulübü

Corfu Kasabası’na 17 kilometre uzaklıktaki Ropa Vadisi’nde, bu güzel düzenlenmiş 18 delikli golf sahası İsviçreli mimar Donald Harradine tarafından tasarlandı. Nafsika Nehri gibi doğal unsurların yanı sıra birkaç göl ve kıvrımlı akarsu içerir ve hem yeni başlayanlar hem de ileri düzey oyuncular arasında popülerdir. Mart-Kasım ayları arasında serin bir deniz esintisi bulunmaktadır. Tesis her gün açık.

Yunanistan Golden

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu