SporUzak Doğu

Uğur Erdener Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı seçildi

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin (TMOK) Seçimli Olağan Genel Kurulu'nda Uğur Erdener yeniden başkanlığa seçildi.

Yurt Dışı Konserler

Olimpiyatevi’nde gerçekleştirilen seçimli olağan genel kurulda başkanlık seçimiyle birlikte yönetim kurulu üyeleri de belirlendi. Uğur Erdener başkanlık için seçilirken yönetim kurulunda şu isimler yer aldı:

YÖNETİM KURULU ASIL ÜYE LİSTESİ

Şükran Albayrak, Türker Arslan, Turgay Demirel, Burhan Karaçam, Hasan Arat, Sezai Bağbaşı, Esra Gümüş Kırıcı, Ali Kiremitçioğlu, Özkan Mutlugil, Elif Özdemir, Bilal Porsun, Abdullah Topaloğulu, Tankut Turnaoğlu, Nihat Usta

YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYE LİSTESİ

Atıf Barbaros Talı, Selcan Çağlar, Salih Münir Yaraş, Şeref Eroğlu, Kelime Çetinkaya, Göktuğ Ergin, Cihat Soysal, Aybars Hünalp, İlhan Ağırbaş

SİCİL URULU ASIL ÜYE LİSTESİ

Necati Çeteci, Şadan Akın İra, Rüveyda Suzan Kum, Sinan Mısırlı, Veli Öztürk

SİCİL KURULU YEDEK ÜYE LİSTESİ

Hüsnü Müjdat Enginsu, İlhami Şenyurt, Ahmet Çetin Ünal

KONSEY ASIL ÜYE LİSTESİ

Akar Çiçek,Nursel Gülay, Ömer Lütfi Gültekin, Kemal Muslubaş, Harun Sevinç, İlyas Tunaoğlu, Abdülbahri Vreskala

KONSEY YEDEK ÜYE LİSTESİ

Mustafa Aslan, Mehmet Şevket Durgunoğlu, Oktay Erden Güley

YÜKSEK DANIŞMA VE DİSİPLİN KURULU ASIL ÜYE LİSTESİ

Vural Akarçay, Perviz Aran, Aycan Hatipoğlu, Ümit Kesim, Lale Orta, Erdal Poyrazoğlu, Şefik Sivrikaya, Mehmet Terzi, Salih Aydın Yolaç

YÜKSEK DANIŞMA VE DİSİPLİN KURULU YEDEK ÜYE LİSTESİ

Emin Ergen, Hasan Kasap, Şükrü Saban, Nalan Suna

Uğur Erdener Kimdir?

İşte Uğur Erdener’in hayatı hakkında bilmeniz gerekenler:

Uğur Erdener 25 Haziran 1950 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. Van’da ilkokul eğitimini, ardından Bandırma’da ortaokul ve Ankara’da Gazi Lisesi’nde lise eğitimlerini tamamladı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. Daha sonra doktorasını yine aynı üniversitede tamamladı.

1977’de Japonya’ya giden Erdener, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nde (IOC) görev yapmak üzere Tokyo’da çalışmaya başladı. 1989’da IOC’nin tıbbi komisyon başkanlığına atandı ve 2001’de IOC başkan yardımcısı oldu.

Uğur Erdener profesyonel hayatının tamamında Hacettepe Üniversitesi’nde hem hekim hem de akademisyen olarak görev aldı. 1996 yılında Doçent, 2001 yılında ise oküloplastik cerrahi alanında Profesör unvanını almaya hak kazandı.

Prof.Dr. Uğur Erdener, Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinde Genel Müdür ve CEO görevlerinde bulunduktan sonra 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi rektörü olarak seçildi ve 2011 yılına kadar bu görevi başarıyla sürdürdü. Prof.Dr. Uğur Erdener, 40 yıl boyunca akademisyen olarak hizmet verdiği Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda yerel ve uluslararası yayınlarda 70’in üzerinde makale yayınladı.

Uğur Erdener ‘önce atletizmci, sonra basketbolcu’

Spor, Uğur Erdener’in hayatında her zaman çok önemli bir yere sahip oldu. Sportif kariyerine amatör bir sporcu olarak başlayan Erdener basamakları hızla tırmanarak, uluslararası seviyede ülkenin yetiştirdiği en önemli spor insanlarından biri olmayı başardı. Atletizmde üç adım atlama disiplininde spora başlamış ve daha sonra basketbolla devam etmiştir.

Erdener ayrıca basketbol antrenörü olarak da uzun yıllar Türk sporuna hizmet vermiştir. Hacettepe Üniversitesi Spor Kulübü’nde amatör spor branşları başkanlığı görevi ile başlayan yöneticilik hayatında profesyonel futbol kulüpleri de dahil olmak üzere pek çok önemli yönetici pozisyonunda görev yapmıştır.

1982 yılından bu yana Türk okçuluğunda sorumluluklar üstlenen Erdener, 1983’ten 2005’e kadar olan 23 yıllık süre boyunca Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanı olarak hizmet vermiştir. Türk sporuna yaptığı katkılardan dolayı birçok ulusal organizasyon tarafından sayısız kez ödüle layık görülmüş ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda Bakanlık Danışmanı olarak görev almıştır.

Avrupa ve Akdeniz ülkeleri Okçuluk Birliği (EMAU) Başkanı olarak 5 yıl görev yapmış ve daha sonra 2005 yılında, Olimpik bir spor dalında uluslararası federasyon başkanlığına seçilen ilk Türk spor adamı olmayı başarmıştır. 2005 yılında seçildiği Dünya Okçuluk Federasyonu Başkanlığına 2009 yılında ikinci kez, 2013 yılında üçüncü kez ve 2017 yılında da dördüncü kez seçilmiştir.

2011 yılından bu yana Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı ve 2008 yılından bu yana Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyesi olan Prof. Dr. Uğur Erdener 2014 yılında IOC Yönetim Kurulu Üyesi, 2016 yılında IOC Asbaşkanı seçilmiştir ve Asbaşkanlık görevini 2020 yılına dek sürdürmüştür. IOC Tıp ve Bilim Komisyonu ile Gençlik Olimpiyat Oyunları Danışma Komitesi’ne başkanlık yapmaktadır.

Erdener, IOC’de görev yaptığı süre boyunca dopingle mücadele, sporcunun sağlığı ve güvenliği konularında çalışmalar yürüttü. 2008 Pekin Olimpiyatları’nda antidoping kontrolü yapmak üzere görevlendirildi ve 2012 Londra Olimpiyatları’nda IOC başkan yardımcısı olarak görev yaptı.

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) ve WADA Vakfı Yönetim Kurulları üyesi olan Erdener aynı zamanda WADA’nın Sağlık, Tıp ve Araştırma (HMR) Komitesi’ne başkanlık yapmaktadır. 2014 yılında Uluslararası Olimpik Yaz Sporları Federasyonları Birliği (ASOIF) Konsey üyesi olan Erdener 2017’de ASOIF Başkan Yardımcısı seçilmiştir. Erdener 2017 yılından bu yana Uluslararası Doping Kontrolü Kuruluşu (ITA) Yönetim Kurulu’nda IOC Temsilcisi olarak da görev yapmaktadır.

Erdener, aynı zamanda Dünya Antidoping Ajansı (WADA) yönetim kurulu üyesi ve IOC Olimpiyat Bilim Komitesi başkan yardımcısıdır. 2017 yılında IOC Başkanı Thomas Bach tarafından yeniden seçildi ve 2021’de görev süresi sona erene kadar bu görevi sürdürecektir.

Uğur Erdener’in uluslararası sporda ve tıp alanında yaptığı çalışmalar nedeniyle birçok ödül ve takdir aldı. Türkiye’de de tıp alanında yaptığı çalışmalarla birçok ödül kazandı.

Uğur Erdener, uluslararası spor camiasında saygın bir isim olarak tanınmaktadır ve sporun güçlendirilmesi, sporun uluslararası alanda geliştirilmesi ve sporcunun sağlığı ve güvenliği konularındaki çalışmalarıyla tüm dünyada saygı görmektedir.

Özel Röportaj | Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener

Yunanistan Golden

NationalTurk - Londra

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu