Dünya

Barlar Mahkeme Kararıyla Açıldı, Trump’ın Hoşuna Gitti

ABD'nin Wisconsin eyaletinde Yüksek Mahkeme, Vali'nin aldığı karantina kararını bozdu ve birçok işletme yeniden açıldı. Trump gelişmeye sevindiğini söyledi.

ABD’nin Wisconsin eyaletindeki bazı işletmeler, eyalet yüksek mahkemesinin valinin karantina bozmasının ardından yeniden açıldı.

Yargıçlar, Demokrat Vali Tony Evers’ın eyalet çapında bir karantina empoze etme gücüne sahip olmadığına hükmetti.

Hareket hakkında yorum yapan Başkan Donald Trump, “İnsanlar hayatlarına devam etmek istiyor. Burası hareketli!” dedi.

Ancak Milwaukee ve Appleton gibi şehirlerde ve Dane, Brown ve Kenosha ilçelerde bazı yerel liderlerin karantina uygulamaya devam etmesi nedeniyle kafa karışıklığı yaşandı.

Evde geçirilen haftalardan sonra bazı Wisconsin sakinleri, Devlet Yüksek Mahkemesi’nin koronavirüse karşı evde kalma düzenini devirmesinden kısa bir süre sonra yerel barları ziyaret etmek için zaman kaybetmedi.

CNN’e konuşan Wisconsinliler ilk akıllarına gelen yerin parklar olduğunu ancak soluğu barlarda aldıklarını söyledi.

Wisconsin Yüksek Mahkemesi, Vali Tony Evers’ın aldığı 26 Mayıs’a kadar evde kalma kararını 4’e 3 oyla bozdu.

Evers düzenlediği basın toplantısında karara tepki göstererek “Mahkemenin kararının yaptığımız tüm işleri ve Wisconsin’in bu son birkaç ay içinde yaptığı tüm fedakarlıkları geri almasına izin veremeyiz. Evde daha güvenli kalmaya devam ederek herkesin ailelerimizi, komşularımızı ve topluluklarımızı güvende tutmak için üzerlerine düşeni yapması gerekiyor” diye konuştu.

Eyalet Sağlık Hizmetleri Bakanlığı’na göre, Wisconsin perşembe itibariyle 11 bin 275 onaylanmış koronavirüs vakası ve 434 ölüm yaşadı.

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı
Başa dön tuşu