Dünya

Nijerya’da milyonlar temiz suya hasret

Nijerya'da 26,5 milyondan fazla çocuğun yeterli temiz suya erişimde güçlük çektiği açıklandı.

Sevgililer Günü Turları

Temiz su sorunu Afrika’nın en büyük sorunlarının başında geliyor. Nijerya’da 26,5 milyondan fazla çocuğun yeterli temiz suya erişimde güçlük çektiği bildirildi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Nijerya Temsilcisi Peter Hawkins, Dünya Su Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada, bu bölgede yaşayan toplulukların yer üstü sulara ya da toplanması 30 dakikadan fazla sürebilen yüzey sularına bağımlı olduğunu kaydetti.

Hawkins, ülkede 26,5 milyondan fazla çocuğun günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar suya sahip olmadığını belirtti.

‘Çocuklar okula gidemiyor’

Bu durumun endişe verici olduğunun altını çizen Hawkins, “Dünyaya su krizi gelmiyor, geldi bile ve çocuklar bu krizin en büyük kurbanıdır. Su kuyuları kuruduğunda, su getirmek için çocuklar okula gidemiyor” ifadelerini kullandı.

Hawkins ayrıca temiz içme suyuna sürdürülebilir ve eşit erişimin Nijerya’da bir sorun olmaya devam ettiğini ve vatandaşların yüzde 86’sından fazlasının, güvenli bir şekilde yönetilen içme suyu kaynağına erişimi olmadığını kaydetti.

UNICEF ile Nijerya hükümetinin, ülkedeki susuzluk sorununa karşı çeşitli çalışmalar yürüttüğüne dikkati çeken Hawkins, Nijeryalıların yeterli ve temiz suya erişimini sağlamak için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini vurguladı.

Biden: İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmak hayal kırıklığı

14 Şubat Sevgililer Günü Turları

Aslı

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu