Dünya

Taliban Kabil’e Girdi! “Kadın Haklarına Saygı Göstereceğiz”

Afganistan'da Taliban'ın önlenemez ilerleyişi başkent Kabil'e ulaştı. Örgüt, şehir merkezinin güç kullanılarak ele geçirilmeyeceğini duyurdu.

Taliban sonunda başkent Kabil’e girdi. Afganistan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Taliban’ın başkent Kabil’in kenar mahallelerine girmeye başladığı belirtildi.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Kabil’in yoğun nüfusu nedeniyle çatışmalara girmeyeceklerini, başkent merkezini müzakereler yoluyla almak istediklerini ve Taliban mensuplarına kent merkezinin giriş noktalarında beklemeleri emri verdiklerini açıkladı.

Mücahid, “İslam Emirliği, bütün savaşçılarına Kabil’in kapıları önünde durma ve şehre girme teşebbüsünde bulunmama emri veriyor. Hiç kimseden intikam alınmayacak. Askeri ve sivil alanda Kabil hükümetine hizmet etmiş olan herkes affedildi. İdam, recm ve hadım gibi cezalar mahkemelere bağlı olacak. Kadınların haklarına saygı göstereceğiz” dedi.

Bu arada ABD başta olmak üzere birçok ülke büyükelçiliklerini ve vatandaşlarını tahliye etmeye başladı. ABD’li bir yetkili büyükelçiliğin çalışmaya devam edeceğini açıklarken Almanya Dışişleri Bakanlığı ise Kabil’deki büyükelçiliğin kapatılmasına karar verildiğini duyurdu.

Afganistan İçişleri Bakanı Vekili General Abdul Settar Mirzakval, Twitter hesabında paylaştığı videoda, Taliban’ın başkente girmesinin ardından Kabil’e saldırılmayacağını ve yönetimin devri konusunda müzakerelere başlanacağını açıkladı.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: