FutbolGündem

İstanbul zemini kötü olan ilçeler! İstanbul deprem riski yüksek ilçeler

Uzmanlar sık sık İstanbul’un 7,5 şiddetinde bir depreme hazırlıklı olması gerektiğini ifade ediyor. İstanbul’da yaşayanlar ise hangi semtlerin zeminin daha sağlam olduğunu merak ediyor.

Yurt Dışı Konserler

İstanbul’da tarih boyunca pek çok deprem yaşandı. Büyük yıkımlara yol açan depremlerin izleri tarihi kaynaklarda yer alıyor. 1999 depreminde de İstanbul ciddi şekilde yara almıştı. Son yıllarda uzmanlar, büyük İstanbul depreminin yaklaştığını ifade ediyor. Hal böyle olunca pek çok kişi İstanbul’un güvenli ve riskli bölgelerini araştırıyor. Peki, İstanbul’da depreme karşı en riskli ilçeler hangileri?

İstanbul zemini kötü olan ilçeler hangileri? İstanbul deprem riski yüksek ilçeler

Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Vakfı yaptığı açıklamada 7,5 şiddetindeki muhtemel bir depremde en çok hasar alacak ilçeleri açıkladı. Muhtemel 7,5 büyüklüğündeki bir depremde çok ağır hasar alması beklenen binaların en yoğun ilçeler arasında başı 2 bin 83 ile Fatih çekiyor.

İBB Deprem Raporu: Hangi İlçede Kaç Ölü Tahmin Ediliyor?

Fatih’i 1.240 binayla Küçükçekmece, 796’şar binayla Bağcılar ve Bahçelievler, 782 binayla Bakırköy, 614 binayla Bayrampaşa, 563 binayla Esenyurt ve 510 binayla Zeytinburnu takip ediyor.

Tuzla’da 446, Silivri’de 444, Büyükçekmece’de 439, Adalar’da 413, Beyoğlu’nda 410, Esenler’de 391, Güngören’de 342, Beylikdüzü’nde 321, Eyüp’te 300, Pendik’te 274, Maltepe’de 237, Avcılar’da 233, Kadıköy’de 209 binanın çok ağır hasar alması bekleniyor.

Bu alanda en az bina sayısı ise 16’şar adetle Şile ve Çekmeköy’de bulunuyor. Bu iki ilçeyi 41 adetle Arnavutköy, 62 adetle Sultangazi, 63 adetle Çatalca, 64 adetle Beşiktaş takip ediyor.

Şişli’de 69, Sancaktepe’de 84, Kağıthane 94 binanın çok ağır hasar alması öngörülüyor.

Büyükçekmece-Küçükçekmece hattı tehlikeli

Prof. Dr. Naci Görür, 1-7 Mart deprem haftası sebebiyle İstanbul’a dikkat çekti. Naci Görür, “Büyükçekmece-Küçükçekmece arası heyelanların olduğu yerler. Buralar şu anda bile kayıyor, hareket ediyor. Depremde haliyle bu kayma hareketi heyelanlara dönüşecektir. Depremle birlikte burada ciddi yıkımlar meydana gelecektir. Deprem heyelanları tetikleyecektir. Şu anda deprem yokken bile yavaş yavaş deformasyon, hareket var zeminde. Yılda birkaç santim hareket ediyor. O nedenle İstanbul’da bu bölge üzerinde mutlaka çalışmak gerekir” dedi.

Naci Görür, “İstanbul depreme yaklaşıyor. Beklediğimiz deprem de küçük bir deprem değil. Minimum 7.2, maksimum 7.5 büyüklüğünde bir deprem. Muhtemelen ilk kırılacağını düşündüğümüz yer de Silivri açıklarıyla Yeşilköy açıkları arasında Kumburgaz Kolu. Dolayısıyla bu depremde İstanbul genelde etkilenecek ama en fazla Avrupa yakası etkilenecek. Bunun nedeni, hem deprem üretecek faya yakın olması hem buradaki zemin ve jeolojik formasyon depremin etkisini büyütecek nitelikte. Yani zemini sağlam bir yerde depremin etkisini bir olarak düşünürsek, Avrupa yakasında kimi yerlerde deprem etkisi beş katına kadar çıkabilir. Buradaki zemin genellikle çürük olan zeminlerdir” diye konuştu.

 

Yunanistan Golden

Aslı

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu