EkonomiHaftanın YorumuNationalTurk

İtalyan işi

NationalTurk yorumcularımızdan Ekonomi ve Borsa uzmanı Ömer Demir ‘in, bu haftaki Berlusconi ‘nin istifası ile İtalya ekonomisini ele aldığı “İtalyan işi ” adlı makalesini sizlerle paylaşıyoruz.

Dünya siyaset arenasının önde gelen isimlerinden biri olan İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi,AB’nin istediği ekonomik reformları Temsilciler Meclisi’nin 26 ‘Hayır’a karşılık 380 ‘Evet’ oyla onaylamasından ardından söz verdiği gibi hükümetiyle istifa etti.

Reformlar temelde ekonomik krizin önlenmesi, mali istikrarın korunabilmesini amacı ile devrim niteliğinde ekonomik önlemler içerirken, siyaset sahnesinde kayan yıldızlar kervanına eklenen bu siyasetçiyi ,artık kriz mağduru olarak nitelemek mümkün ama asıl talihsiz kişi kendisinden sonra Başbakan olacak kişi denebilir.

Çünkü bir sonraki hükümetin görevi, İtalya’nın 2,6 trilyon dolarlık kamu borcunun azaltılmasını sağlamak, ülkenin rekabetçi gücünü ilerletmek, kamu borcu finansmanı için büyümeyi artırmak ve bunlardan daha önemlisi ülkenin yitirdiği kredibilite değeri ile finansal saygınlığını tekrar geri kazanabilmek için tedbirler yaratmak olacaktır.Yeni Başbakan’a birde ,bu hafta sonu Parlamento tarafından onaylanan kemer sıkma önlemleri ile devlet varlıklarının satışı ve emeklilik yaşının kademeli olarak arttılması görevleri de şimdiden yüklendi.

Sorunlu PIIGS karakterlerinin ilk örneklerinden sayılan İtalya’da geçen Temmuz kritik % 6’seviyelerinde gezinen tahvil faizleri EFSF’nin İtalya lehine aldığı kararlarla kısmen gerilesede panic havası kaybolmamış tahvil faizleri bu hafta %7 lere dayanmıştı.

Artık AB’de standart hale gelen kamu borcu problemi İtalya içinde sonun başlangıcı oldu.

2011 yılı Kamu borcu/GSYH oranının muhtemelen %140’ları bulması bekleniyor.

Kısaca Berlusconi ardında çökmüş bir İtalyan ekonomisi bıraktı. Bakalım İtalyan siyaseti 2012’de neler gösterecek bize. Kimbilir belki, gelen gideni aratır prensibi bile çalışır.

Ömer DEMİR

Bağlantılar

Bir Yorum

  1. hocam tesbitlerinize katılıyorum pııgs ler ve ab batakta yarın fransa sa4rkozy düşerse kimse şaşırmasın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı