Dünya

Endonezya’da Prabowo Subianto resmen devlet başkanı

Endonezya'da Prabowo Subianto'nun devlet başkanı olduğu resmen ilan edildi.

Yurt Dışı Konserler

Endonezya’da, Anayasa Mahkemesinin 14 Şubat’taki devlet başkanı seçiminin sonuçlarına yapılan itirazı reddetmesiyle, göreve Prabowo Subianto’nun seçildiği resmi olarak duyuruldu.

Endonezya Seçim Komisyonu, Subianto’yu resmi olarak devlet başkanı ilan etti.

Karar, Anayasa Mahkemesinin, eski Cakarta Valisi Anies Baswedan ve eski Orta Java Valisi Ganjar Pranowo’nun, önemli bölgelerde sosyal yardım dağıtılarak oyların Subianto’nun lehine çevrildiğine yönelik itirazını reddetmesinin ardından geldi.

Düzenlenen törende konuşan Subianto, seçimle ilgili tartışmaların sona erdiğini söyleyerek, “Şimdi halkımız, halkın refahı ve Endonezya’daki yoksulluk ile yolsuzluğun ortadan kaldırılması için siyasi liderlerin birlikte çalışmasını ve işbirliği yapmasını talep ediyor.” ifadesini kullandı.

Subianto’nun ekimde göreve başlaması bekleniyor.

Endonezya’daki seçimlerde neler yaşandı?

Endonezya’da halk 14 Şubat’ta devlet başkanını seçmek için sandığa gitmişti. Devlet Başkanı Joko Widodo’nun görev süresi dolduğundan aday olmadığı seçimlerden, 2019’dan bu yana Savunma Bakanlığı görevini yürüten Subianto galip ayrılmıştı.

Endonezya Seçim Komisyonu (KPU), 20 Mart’ta, Subianto’nun oyların yüzde 58,6’sını alarak seçimi önde tamamladığını duyurmuştu.

Anayasa Mahkemesi 22 Nisan’da, eski Cakarta Valisi Baswedan ve eski Orta Java Valisi Pranowo’nun seçime itirazını reddetmişti.

Endonezya’nın Sumatra adasında şiddetli yağışların ardından sel ve toprak kayması gerçekleşti. Yaşanan felakette 21 kişi hayatını kaybetti.

Turizm Tatil Seyahat öneriyor: Endonezya’da en iyi tatil destinasyonları

 

Yunanistan Golden

Aslı

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu