Sağlık

Çay İçmenin Faydalarına Bir Yenisi Eklendi: İşte Çarpıcı Araştırma

Dünyada en çok çay tüketen ülkeyiz. Singapur'da yapılan bir araştırma ise çay tiryakilerini sevindirecek nitelikte.

2019’da hazırlanan Dünya Çay Raporu sonuçlarına göre Türkiye kişi başı yıllık 3.5 kilo ile dünyanın en fazla çay tüketen toplumuna sahip.

Peki çay içmenin faydalarına bir yenisi daha eklendi desek?

Singapur Üniversitesi araştırmacılarına göre düzenli olarak çay içen bireylerin, içmeyenlere oranla daha organize bir beyne sahip oldukları belirlendi.

Çay İçmenin Beyin Sağlığına Etkisi

Singapur Üniversitesi’nin araştırması tam 3 yıl sürdü. 60 yaşın üzerinde 36 bireyin psikolojik durumları, yaşam tarzları ve sağlık durumları ile ilgili bilgiler toplandıktan sonra araştırmaya geçildi.

Araştırmada 25 yıl boyunca haftada en az dört kez yeşil, oolong çayı veya siyah çay tüketen bireylerde beyin bölgelerinin birbirine daha etkili bir şekilde bağlı olduğu ortaya kondu.

Çay İçmenin Faydalarına Bir Yenisi Eklendi: İşte Çarpıcı Araştırma

Çay içmenin bilişsel sağlığı iyi yönde etkilediği ve beyin hücrelerinin birbirleriyle daha iyi iletişim kurmasını sağladığı da araştırmanın sonuçları arasında.

Bilim insanları bu durumu araç trafiğine benzeterek açıklıyor.

Beyin bölgeleri varış noktaları, bunların aralarındaki bağlantılar ise yollar olarak düşünülürse, yol sistemi daha düzenli olduğunda, araç ve yolcuların hareketi daha verimli olarak daha az kaynak tüketir. Aynı şekilde, beyin bölgeleri arasındaki bağlantılar da daha iyi yapılanmış olursa, bilginin işlenmesi daha verimli şekilde yürütülebilir.

Beyin sağlığı ve çay ilişkisiyle ilgili dünyadaki ilk araştırma olan Singapur Üniversitesi araştırması Aging dergisinde yayınlandı.

Araştırmaya Essex Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi de bilim insanlarıyla destek verdi.

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu