Basketbol

Son Topları Atacak Türk Oyunculara İhtiyacımız Var

Sportif alanda zihinsel performans antrenörlüğü yapan NationalTurk yorumcusu Dr. Ersin Afacan’ın "Son Topları Atacak Türk Oyunculara İhtiyacımız Var" başlıklı yazısı;

Milli Takımın ve Pınar KSK’nin koçu Ufuk Sarıca, geçen gün verdiği röportajda “Takımlar sıkışınca maçın kritik anlarını 5 yabancıyla oynuyor, basketbolumuzun ise son topları kullanacak yerlilere ihtiyacı var.” demiş. Bu sorunun çözümü için 4+1 formülünden yana olduğunu ifade etmiş.

Basketbolda, futbolda ve voleybolda bir antrenör, Türk oyuncuları ya kurallar gereği zorunluluktan oynatır ya da onlara güvendiği için oynatır. Ufuk Sarıca 4+1 gelmeli derken, metazorik bir yaklaşımdan yana olduğunu ifade etmiş. Hâlbuki Türk oyuncularının da kendilerine güvenecek antrenörlere ihtiyacı var. Kurallar gereği değil, kurallara rağmen yerli oyuncu oynatacak yerli antrenörlerimizin sayısı artmalıdır. Oyuncu da antrenörünün kendisini zorunlu olarak değil gönüllü olarak oynattığını bildiği için kendisini geliştirme konusunda daha çok çaba sarf edecektir. Ayrıca yerli antrenör, yerli oyuncularının gelişimi için ilave antrenmanlar başta olmak üzere ek bir çaba göstermelidir.

Bütün bunların yanında yerli basketbolcularımızın maçın kritik anlarında sahada yer alıp son topları kullanması için mental antrenman çalışmalarına ihtiyaçları var. Geçmişte Hakan Köseoğlu, Özcan Sürücü, Melih Mahmutoğlu, Muhammed Baygül ve Erhan Yetim gibi üst düzey basketbolcularla çalışmış bir mental antrenör olarak günümüzde sporda psikososyal alanlarda uzman bir profesyonel ile bir basketbolcunun birebir çalıştığını zannetmiyorum.

Dolayısıyla Ufuk Sarıca’nın basketbol kültürümüz için bir eksiklik olarak gördüğü son topları yerli oyuncuların kullanması konusunda antrenörlerin de, yerli oyuncuların da basketbola bakış açılarını değiştirecek ve zenginleştirecek bir profesyonel mental antrenör ile çalışmaları gerekmektedir.

MENTAL DESTEK ŞART
Dr. Ersin AFACAN
İnstagram: mental_destek

Başa dön tuşu