Futbol

Katar Pakistanlı Taraftar mı Kiraladı?

2022 Dünya Kupası'na az bir süre kala Katar'dan gelen görüntüler, ev sahibi takımın Pakistanlı taraftar kiraladığı iddialarını ortaya çıkardı.

Sevgililer Günü Turları

Dünya Kupası’nın başlamasına günler kala, Katar’da düzenlenen taraftar festivallerinden gelen görüntüler “satılık veya sahte taraftar” iddialarını da beraberinde getirdi. Paylaşılan videolarda “Alman” taraftar gruplarının bile Pakistanlılardan oluştuğu görülüyor. Katar Pakistanlı Taraftar mı Kiraladı?

Festivallere yüzlerce ‘sahte taraftar’ katıldığı iddiası Avrupa gündemine bomba gibi düştü. Katar’ın tribünlerin boş kalmasından korktuğu için ‘kiralık taraftar’ tuttuğu ileri sürülüyor.

Katar’ın başkenti Doha sokaklarındaki görüntüler sosyal medyanın en çok konuşulanları arasına girdi. Katar’ın TikTok’taki resmi hesabı olan Qatar Living, farklı ülkelerden bayraklar, boyalı yüzler ve pankartlarla toplanan yüzlerce ‘taraftarın’ videolarını paylaştı.

Doha Turu

Almanların, İngilizlerin hepsi esmer!

Sokaklarda parti yapan taraftarların, Katar’da yaşayan göçmen işçiler olup olmadığı belirsizliğini korurken, yürüyüşlerin yetkililer tarafından organize edilip edilmediği de bilinmiyor. Yayınlanan bir videoda, şehrin sahil şeridi olan Doha Corniche’de sözde Brezilyalı taraftarlar görülürken, diğer videolarda Portekiz, Arjantin, Gana, Kamerun ve Tunus’tan taraftarları gösteriyor.

Tamamının tip olarak Pakistanlılara benzediği İngiliz taraftarlarının görüntülerinde de taraftarların davranışlarının özenle seçilmiş ve kurgulanmış gibi görünmesi dikkat çekerken, bu durum akıllara ‘sahte taraftar’ iddialarını getirdi. Videolarda Almanya forması giymiş ve bu ülkenin bayrağını sallayan Pakistan uyruklu “taraftarlar” da sosyal medyada alay konusu oldu.

Bu arada paylaşılan videolarda taraftarların arasında hiç kadın olmaması da tartışma konusu oldu.

Dünya Kupası süresince statların boş kalmasından korkan Katar’ın, Pakistan’dan binlerce ‘kiralık taraftar’ tuttuğu iddia edildi. Turnuvanın güvenliğini sağlaması için ülkeye Pakistan’dan güvenlik güçleri getirten Katar yönetiminin, tribünleri de Pakistanlı taraftarlarla doldurması bekleniyor.

14 Şubat Sevgililer Günü Turları

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu