Yaşamİş Dünyası

Darwin Hack’leniyor

Jamie Metzl'in kaleminden, ‘Darwin Hack'leniyor: Genetik Mühendislik ve İnsanlığın Geleceği’ kitabı raflardaki yerini aldı.

Bilimkurgu kitaplarında okuduklarınız ya da bu tür filmlerde izledikleriniz zaman içerisinde gerçeğe dönüşmeye başlamadı mı? Özellikle de korononavirüs salgınında bu gerçeği fazlasıyla hissettik. Jamie Metzl’in kaleme aldığı Darwin Hack’leniyor: Genetik Mühendislik ve İnsanlığın Geleceği isimli kitap bize insan DNA’sının hack’lenebilir hale gelmeye yakın olduğunu anlatıyor. Distopyalarda, ütopyalarda okuduklarımız belki de yakın gelecekte hayatımızın bir parçası olacak…

Evrim/ Genetik türündeki kitap Duygu Akın’ın çevirisiyle Tellekt Yayınların’dan çıktı.

Darwin Hack’leniyor: Genetik Mühendislik ve İnsanlığın Geleceği

Darwin Hack’leniyor, okuru genetik mühendisliğinin birçok açıdan hayatımızın esas temellerini -seks, savaş, aşk ve ölüm- derinden sarsan bir keşfe davet ediyor.

Genetik devrimin şafağında, DNA’mız tıpkı bilgi teknolojimiz gibi okunabilir, yazılabilir ve hack’lenebilir hale geliyor. Ancak insanlık olarak kendi genetik kodumuzu yeniden düzenlemeye başladığımızda; insan refahında nefes kesici ilerlemeleri gerçekleştirmek ile tehlikeli ve potansiyel olarak ölümcül bir genetik silahlanma yarışına inmek arasındaki farkı belirleyen, bugün yaptığımız seçimler olacak.

Biliminsanlarının bilimkurguyu gerçeğe dönüştürdüğü laboratuvarlara girin. En derin inançların, etiğin ve politikanın daha önce hiç olmadığı kadar zorlandığı ve insan olmanın ne anlama geldiğinin sorgulandığı bir geleceğe bakın. Çocuklarımızı tasarlayabilecek, ömürlerimizi büyük ölçüde uzatabilecek, hayatı yeniden sıfırdan inşa edebilecek, bitki ve hayvan dünyasını yeniden yaratabilecek mühendisliğe eriştiğimiz zaman geriye tek bir soru kalacak: Tüm bunları gerçekten yapmalı mıyız?

Jamie Metzl kimdir?

Jamie Metzl hukuk alanındaki eğitimini Harvard Üniversitesi’nde, doktora eğitiminiyse Oxford Üniversitesi’nde aldı. Teknoloji fütüristi ve jeopolitik uzmanıdır. 2019’da Dünya Sağlık Örgütü’nün insan genom düzenlemesine yönelik uluslararası danışma komitesine atanan yazar, daha önce ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nde ve Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde görev yaptı; aynı zamanda Kamboçya’da Birleşmiş Milletler insan hakları yetkilisi, Asia Society’nin başkan vekili ve bir biyoteknoloji şirketinde stratejiden sorumlu yönetici olarak çalıştı. Genome Project-Write Konsorsiyumu üyesi ve Kuzey Atlantik Konseyi’nin kıdemli üyelerinden olan Jamie Metzl, ayrıca The Depths of the Sea (Denizin Derinliği), Genesis Code (Yaratılış Şifresi) ile Eternal Sonata (Ebedˆı Sonat) adlı kitapları bulunmaktadır.

Radyodan kitaba: Dünya Hali

Tellekt kitapları için tıklayınız

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu