Dünya

DSÖ’den aşı çağrısı: Yoksul ülkelere aşı bağışlayın

Dünya Sağlık Örgütü, yoksul ülkelere koronavirüs aşısı bağışlanması çağrısında bulundu.

Yurt Dışı Konserler

Koronavirüs salgınının sona ermesi için toplumların büyük kısmının aşılanması gerekiyor. Ayrıca salgının dünyada kontrol altına alınması için aşının tüm ülkelere dağıtılması gerekli. Bu süreçte ekonomik gücü yerinde olan ülkeler vatandaşlarını aşılarken bazı ülkeler henüz 1 doz aşıya bile erişemedi. Bu sebeple Dünya Sağlık Örgütü’nden önemli bir açıklama geldi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenleyen DSÖ Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünyadaki Kovid-19 aşılarının dağıtımındaki adaletsizliğe dikkati çekti.

30 ülke aşı bekliyor

Ghebreyesus, 2021 başında tüm ülkelerde yılın ilk 100 gününde aşı uygulamalarının başlaması için çağrıda bulunduğunu anımsatarak, “177 ülke ve ekonomi aşılamaya başladı. COVAX yalnızca bir ay içinde 61 ülkeye 32 milyondan fazla aşı dağıttı. COVAX çalışıyor. Şu anda yılın 100’üncü gününe sadece 15 gün kaldı ve sağlık çalışanlarını ve yaşlıları aşılamaya başlayabilmek için hala aşı bekleyen 36 ülke var” dedi.

Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında gelecek 15 günde 16 ülkeye daha aşı gönderileceğini aktaran Ghebreyesus, 20 ülkenin ise Kovid-19 aşıları beklemeye devam edeceğini vurgulayarak, “COVAX teslimata hazır, ancak elimizde olmadığı için aşıları teslim edemiyoruz”dedi.

Ghebreyesus, ülkelerin aşı firmalarıyla yaptığı ikili anlaşmalar, ihracat yasakları, aşı milliyetçiliği ve aşı diplomasisi, arz ve talepte büyük eşitsizliklerin pazarda çarpıklıklara neden olduğunu vurguladı.

20 ülkeye acilen 10 milyon doz aşı bağışı çağrısı

Ghebreyesus, dünyanın en fakir ülkelerinden 20’sinin acil 10 milyon doz aşıya ihtiyacı olduğunu belirtti.

Elinde DSÖ’nün acil kullanıma onay verdiği aşıları bulunduran ülkelere seslenen Ghebreyesus, bu 20 ülke için acilen 10 milyon doz Kovid-19 aşısı bağışlanması çağrısında bulundu.

Ghebreyesus, böylelikle isimlerini paylaşmadığı bu ülkelerdeki sağlık çalışanları ve yaşlıların gelecek iki haftada aşılanabileceğini kaydetti.

Yunanistan Golden

Aslı

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu