Dünya

Güney Kıbrıs’tan Hizbullah’a cevap

Hizbullah'ın savaş tehdidine Güney Kıbrıs'tan yanıt geldi.

Yurt Dışı Konserler

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Christodoulides, Hizbullah lideri Nasrallah’ın tehditlerine ilişkin açıklamasında Güney Kıbrıs’ın hiçbir şekilde savaşa dahil olmadığını, sorunun değil çözümün bir parçası olduğunu söyledi.

İsrail ve Lübnan arasında tansiyon yükselirken Hizbullah lideri Nasrallah, Güney Kıbrıs’ı da tehdit etti. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Christodoulides, Nasrallah’ın tehdidine ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu. Hizbullah liderinin açıklamalarını okuduğunu ifade eden Christodoulides,“Buna cevabım, Güney Kıbrıs’ın savaşa hiçbir şekilde dahil olmadığıdır. Güney Kıbrıs sorunun değil çözümün bir parçasıdır. Örnek olarak (Gazze’ye) insani koridor aracılığıyla ortaya konan rolümüz, yalnızca Arap dünyası tarafından değil, tüm uluslararası toplum tarafından bilinmektedir” dedi. Christodoulides, hem Lübnan hükümeti hem de İran hükümeti ile bir iletişim kanalı bulunduğunu belirtti.

Nasrallah’ın açıklamalarından endişe duyup duymadığı sorulan Christodoulides, söz konusu açıklamaların hoş olmadığını, ancak bu açıklamaların Kıbrıs’ın

askeri operasyonlara katıldığı imajını verme girişimiyle örtüşmediğini söyledi.

Christodoulides Nasrallah’ın ifadeleri hakkında yabancı liderlerle temas kurup kurmadığına ilişkin ise “Elbette, diplomatik yol üzerinden kuruldu. Ancak tekrar ediyorum, Güney Kıbrıs’ın eylemleri gizli değil, açık bir şekilde yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Güney Kıbrıs’tan Hizbullah'a cevap

Hizbullah liderinden İsrail ve Güney Kıbrıs’a tehdit

Hizbullah lideri Nasrallah dün yaptığı açıklamada, “Kıbrıs hükümeti, düşman İsrail’in Lübnan’ı hedef alması için havalimanlarını ve üslerini açmasının, Kıbrıs’ı savaşın bir parçası haline getirdiği ve direnişin (Hizbullah) buna savaşın bir parçası olarak karşılık vereceği anlamına geldiği konusunda uyarılmalıdır” ifadesini kullandı.

İsrail’e yönelik sert açıklamalarda bulunan Nasrallah, “En kötü senaryoda bile 100 binden fazla savaşçımız var, hatta daha da fazlası var. Biz en kötü senaryoya göre hazırlandık ve İsrail de bunu biliyor” şeklinde konuştu. Topyekun bir savaş durumunda İsrail’deki “hiçbir yerin” Hizbullah’ın saldırılarından kurtulamayacağını belirten Nasrallah, Hizbullah’ın kural tanımadan savaşacağını ifade ederek, “Düşman hiçbir yerin roketlerimizden kurtulamayacağını çok iyi biliyor” dedi.

Güney Kıbrıs ve İsrail arasında ortak askeri tatbikatlar yapılmasını içeren ikili bir savunma iş birliği anlaşması bulunuyor.

Hipokrat öneriyor: Kalp hastaları egzersiz yapabilir mi?

Yunanistan Golden

Aslı

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu