Dünyaİklim Değişikliği

Pakistan’da sel felaketi: 1000’den fazla kişi öldü

Pakistanlı yetkililer, ülkedeki sel felaketi nedeniyle ölenlerin sayısının 1000'i aştığını belirterek daha fazla uluslararası yardım için çağrıda bulundu.

Yurt Dışı Konserler

Pakistan’da muson yağmurlarının yol açtığı seller nedeniyle Haziran ayından bu yana ölenlerin sayısı 1033’e yükseldi.  BBC’nin haberine göre Ulusal Felaket Yönetimi yetkilileri, sadece dün 119 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Pakistan İçişleri Bakanı Salman Sufi: “Milyonlarca kişinin de evlerini terk etmek zorunda kaldı.”

ABD, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerin yardım fonuna katkıda bulunduğunu belirten bakan, daha fazla uluslararası desteğe ihtiyaç olduğunu belirtti.

Sufi, “Pakistan ekonomik sorunlarla mücadele ediyordu; tam bunların üstesinden gelmek üzereyken muson felaketi başladı” dedi.

Bakan, kalkınma projelerindeki fonların selden etkilenen insanların kullanımına aktarıldığını söyledi.

Türkiye de Pakistan’a insani yardım gönderileceğini açıklamıştı. Milli Savunma Bakanlığı, Pakistan’a yardım malzemelerini taşıyan iki uçağın bu sabah hareket ettiğini duyurdu.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif de selden etkilenen bölgeleri ziyaret ettikten sonra “felaketin büyüklüğünün” beklenenden daha ağır olduğunu söyledi.

Sellerden en fazla etkilenen bölgeler arasında yer alan güneydeki Sind eyaletinde Ağustos ayı yağış ortalamasının neredeyse sekiz katı yağış düştüğü bildirildi.

Eyaletteki yıkımın boyutları henüz tam olarak belirlenmiş değil, ancak bölge halkı bunu yaşadıkları en büyük felaket olarak tanımlıyor.

Pakistan’da muson yağmurları döneminde her yıl sel felaketi yaşansa da, bir bölge yetkilisi bu yılki yağmurların şimdiye kadarkilerden daha fazla olduğunu belirtti ve “İncil’deki boyutlarda sel” olarak nitelendirdi.

Larkana şehri yakınlarında binlerce toprak ev sular altında kaldı. Bölgeden bildiren muhabirler, köylerde çaresizce yiyecek arayan insanlardan, birçok çocuğun su kaynaklı hastalıklara yakalandığından söz ediyor.

Sukkur şehrinin eteğindeki ana caddelerden birine yüzlerce insanın yerleştiği, birçoğunun kentte yardıma ulaşmanın daha kolay olduğu düüncesiyle uzak köylerden yürüyerek geldikleri belirtiliyor.

Pakistan’ın ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i sel felaketinden etkilendi.

Başbakan Şerif, 33 milyon insanın sellerden etkilendiğini söyledi.

Bu yılki sellerin yol açtığı kayıpların, kayıtlara geçen en kötü sel felaketi olarak bilinen 2010-11 selleriyle kıyaslanır düzeyde olduğunu belirten Şerif de ülkeye daha fazla uluslararası yardım için çağrıda bulundu.

Yetkililer, sel felaketinde iklim değişikliğinin etkisinden söz ediyor. Ancak belediyelerin planlama eksikliği ve inşaatların sel alanlarında yapılmasının da kayıpları artırdığı belirtiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=wf25p843VoI

Yunanistan Golden

NationalTurk - Londra

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu