Uzak Doğu

Myanmar’da can kaybı 253’e yükseldi

Myanmar'da askeri darbe karşıtı gösteriler sürerken olaylar sırasında şimdiye kadar 253 kişi yaşamını yitirdi.

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu. Yaşanan bu gelişmenin ardından darbe karşıtları protesto gösterilerine başladı. Olaylar sebebiyle 253 kişinin yaşamını yitirdi belirtildi.

Myanmar Now sitesinde yer alan haberde, gece yarısı Mandalay’a bağlı 3 ilçede Myanmar ordusunun protestocuları gözaltına almak üzere yaptığı operasyonlarda sivillere karşı gerçek mermi kullandığı bildirildi. Çıkan olaylarda, aralarında 15 yaşında bir genç dahil en az 6 kişi yaşamını yitirirken, yaklaşık 20 kişi de yaralandı.

Ülkedeki protestoları takip eden hak grupları, toplam can kayıplarının 253’e yükseldiğini belirtti.

Aung Thur serbest bırakıldı

Öte yandan BBC’de yer alan habere göre, 19 Mart’ta başkent Nepido’da gözaltına alınan BBC muhabiri Aung Thur serbest bırakıldı.  Darbe karşıtı protestolar ise ülkenin birçok yerinde bugün de sürdü.

Yangon’da internet üzerinden organize olan çok sayıda darbe karşıtı, araçlarıyla konvoy yapıp korna çalarak darbeyi protesto ederken, Mandalay, Bago, Magway gibi bölgelerde protestocular, sokaklara dizdikleri pankartlarla insansız eylem düzenledi.

Tayland’da hükümete karşı protestolar devam ediyor

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu