En Son HaberlerGündemOrtadoğu

Gazze’de Filistinlilerin çürümüş cesetleri bulunuyor

İsrail ile Hamas arasında insani aranın başlamasıyla evlerine dönmek için yola çıkan Filistinliler, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yollarda onlarca çürümüş cesetle karşılaştı.

Sevgililer Günü Turları

Filistinli görgü tanıkları, Gazze şehrinin batısındaki evlerine dönerken Er-Reşid Caddesi’nde İsrail ordusu tarafından öldürülen onlarca Filistinlinin cesedini bulduklarını söyledi.

TRT World”nin haberine göre Çürümüş haldeki cesetlerin birkaç hafta önce güneye göç etmeye zorlanan Filistinlilere ait olduğu kaydedildi.

İsrail ordusu, geçen haftalarda Gazze şehrinin batısındaki Er-Reşid ve Salahaddin caddelerinden Gazze Şeridi’nin güneyine göç eden onlarca Filistinliyi öldürmüştü.

İsrail ordusu, yerinden edilmiş Filistinlileri hedef alırken Gazze Şeridi’nin güneyinde de birçok katliam gerçekleştirdi. İsrail, mümkün olduğunca çok sayıda Filistinliyi kuzeyi terk etmeye teşvik etmek için güneyin “güvenli bölge” olduğunu iddia etmişti.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki çatışmalarda 70, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde 6 bin 150’den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 14 bin 854 kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 231 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 85 Hizbullah mensubu öldü.

İsrail ile Hamas arasında çatışmalara insani ara verilmesine ilişkin uzlaşma 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) yürürlüğe girdi. Uzlaşıya göre çatışmalara 4 günlük insani ara verilecek. Hamas’ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinli serbest bırakılacak.

14 Şubat Sevgililer Günü Turları

NationalTurk - Londra

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu