En Son Haberler

İşte Erol Evcil’in çöktüğü 4 büyük demir çelik tesisi

‘Demir Yumruk’ adı verilen operasyonla bu sabah gözaltına alınan Erol Evcil’in bugüne kadar 4 büyük demir çelik devine çöktüğü ortaya çıktı.

Sevgililer Günü Turları

Erol  Evcil’in çöktüğü tesislerden biri olan 300 milyon dolar değerindeki Cer Çelik AŞ, Türkiye’nin en büyük sanayicilerinden Rıza Kerim Tanyeri ve ailesine aitti. Evcil’in çöktüğü tesislerden birinin sahibi olan Sezai Rahmi Özden ise öldürülmüştü.

Ankara Emniyet Müdürlüğü koordinesinde yürütülen soruşturmada aralarında, Erol Evcil’in liderliğini yaptığı 3 örgüte yönelik operasyon yapılmış 250 kişi gözaltına alındı. “Demir Yumruk” adı verilen operasyonda şüpheliler demir-çelik sektörünü manipüle ederek kamuyu 25 milyar lira zarara uğratmakla suçlanıyor.

Bu sabah yapılan operasyon, Erol Evcil’in yakın zaman önce denetimine aldığı dev demir çelik tesislerini yeniden gündeme getirdi.

Aile, tesise bir daha giremedi
Erol Evcil’in, ticaret hukuku üzerine uzmanlığıyla bilinen ünlü bir avukat desteği ile ele geçirdiği en büyük tesislerden biri İzmir Bornova’da bulunan Cer Çelik AŞ…

Merhum sanayici Rıza Kerim Tanyeri ve çocuklarına ait olan Cer Çelik, yaptığı yenileme yatırımları sonrası mali darboğaza girdi. Bu süreçte ilk olarak ünlü avukat ile temasa geçen aile, sonrasında Erol Evcil ile tanıştı.

Erol Evcil ile Tanyeri ailesinin bazı üyeleri arasında yapılan satış sözleşmesi sürecinde, şirket hisse senetleri yeddi emin olarak avukat Aydoğan Semizer’e teslim edilmişti.

Evcil ve ünlü avukat ikilisi, aile üyelerinden bazılarını yanına alarak dev tesisin içine girdi. Yıllar süren onlarca davaya rağmen, Tanyeri ailesinin ikinci kuşak temsilcilerinden Zeki Tanyeri bir daha tesisini geri alamadı.

Tanyeri Ailesi’ne ait Cer Çelik’in adı da İntermeta olarak değiştirildi. İntermeta, Evcil’in adına kayıtlı görünüyor.

Değeri 300 milyon dolar
Evcil ve avukat ikilisinin Ay-Can Yatçılık üzerine aldığı dev tesisin değeri ise şimdilerde 300 milyon dolar. İkili, makineleri satılan tesis arazisine 5 bin konutluk bir proje yapmayı planlıyor.

Sezai Rahmi Ozden Metas Erol Evcil

En büyük 500 dev arasındaydı
Erol Evcil’in ele geçirdiği bir diğer tesis ise Hatay’da bulunan Nursan Çelik oldu. Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde olan Nursan, mali sıkıntıya girince üretimini durdurmuştu. Dev tesis ile bir süre sonra Erol Evcil ve ekibi ilgilenmeye başladı. Kısa süre sonra Nursan da Evcil’in kontrolüne geçti.

Aile üyeleri yönetimde
Sivas Demir Çelik de Erol Evcil’in denetimine giren bir diğer büyük tesis. Şimdilerde Sider unvanı olan tesiste çalışan yüzlerce kişi bir süre önce işten çıkarılmıştı. Özelleştirme dalgasına kurban edilen Sivas Demir Çelik’i işleten şirketin yönetiminde Erol Evcil’in yakınları bulunuyor.
er-ege-metal.jpg

Sahibi öldürüldü
Erol Evcil’in adamları tarafından ele geçirilen İzmir Aliağa’daki Say Metal’in sahibi Sezai Rahmi Özden ise cinayete kurban gitmişti. İş insanı Özden’in 1980’li yılların ortasında temelini attığı şirket zaman içinde önemli bir büyüme kaydetmişti. Özden’i öldüren kişiler fabrikalardan birini Erol Evcil’e vermiş, ikinci fabrikayı ise üzerlerine geçirmişti.

Ne vergiye ne sigortaya ödeme yaptı
Bu arada, Erol Evcil’in kontrolünde bulunan tüm demir çelik tesisleri aynı zamanda en çok vergi bulunan şirketler listesinde. Söz konusu tesisleri kontrolüne alan Evcil’in vergi, SGK primi gibi kamuya yapılması gereken ödemeleri yapmadığı kaydediliyor. Evcil’in el koyduğu tesisler nedeni ile binlerce kişi de işsiz kalmıştı. İşçiler, paralarını alamadıkları gerekçesi ile eylem yapmıştı.

Ele geçirdiği tüm tesislerde bu yöntemleri uyguladı
Halktv.com.tr’nin, tesisi ele geçirilen kişilerden edindiği bilgilere göre, söz konusu 4 tesis için de benzer bir yöntem uygulanmış.

İddiaya göre ilk olarak, mali sıkıntı yaşayan veya üretimi durdurulan tesisin sahipleri ile, satın alma vaadi ile kira kontratı imzalanıyor. Cer Çelik için 110 milyon dolar bedelli satın alma vaadi söz konusu iken Nursan için 900 milyon dolara satın alma vaadi söz konusu oldu.

Kiralama yolu ile tesisin içine girildikten sonra operasyon düğmesine basılıyor. Ya şirket sahiplerine bir miktar ödeme yapılarak veya başka kişi veya kurumlara olan bazı borçlar temlik alınıyor. Temlik işlemi ile birlikte icra takibi yapılıyor.

Tesiste kiracı olunduğu için gelen haciz evrakları kabul ediliyor. Böylece takip kesinleşiyor. Akabinde tesisin hacizden satışına geçiliyor. 3 milyon lira değerindeki Cer Çelik, Erol Evcil ve avukatın kontrolündeki 135 bin TL sermayeli Ay-Can Yatçılık’a haciz yolu ile satıldı.

Uygulanan bir diğer yöntem ise aile üyeleri arasında varolan anlaşmazlığı derinleştirmek. Say Metal’de öldürülen iş insanı Sezai Rahmi Özden ile ortağı Mustafa Ergül arasında kriz çıkarıldı. Evcil, Ergül’ü destekledi. Cer Çelik’de 4 kardeş birbirine düşürülürken Nursan Çelik’de ise iki kardeş arasındaki kriz derinleştirildi.

Konuya yakın bir kaynak “Burada esas yaptığı iş naylon fatura. Yüzde 10-12 komisyon ile fatura satıyor. Bu tesislere demir çelik değil naylon faturalar girip çıkıyor. Ve tek kuruş da vergi ödenmiyor” dedi.

Kaynak: Halk TV

14 Şubat Sevgililer Günü Turları

NationalTurk - Londra

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu