Nesim Malki CinayetiTürkiye

Peker’in iddialarında adı geçen dönemin DGM Savcısı Engin Baltacı, Mehmet Ağar’ı cezaevinde ziyaret etmiş

Gazeteci Kemal Göktaş yazısında, 'Şimdilerde Beşiktaş'ın ikinci başkanı ve basın sözcüsü olan eski DGM Savcısı Engin Baltacı'nın ilişkilerine yakından bakmak gerek' ifadelerini kullandı.

Kadınlar Günü Turları

Gazeteci Kemal Göktaş, organize suç ögütü liderliğinden aranan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yaşayan Sedat Peker’in sosyal medya hesabından yaptığı ifşalarda adı geçen dönemin DGM Savcısı (Devlet Güvenlik Mahkemesi) Engin Baltacı’yı konu alan bir yazı kaleme aldı.

Gündemdeki isim eski DGM Savcısı Engin Baltacı

Göktaş yazısında, “Sedat Peker’in tahliyesini sağladığını söylediği isim Engin Baltacı. Şimdilerde Beşiktaş’ın ikinci başkanı ve basın sözcüsü.

Medyadaki suskunlukta Baltacı’nın bu yeni pozisyonunun etkisi var mıdır, bilinmez. Ama dönemin Başbakanının yönlendirmesi ile bir çete liderinin tahliyesini sağladığı iddia edilen eski askeri DGM savcısının ilişkilerine yakından bakmak gerek” ifadelerini kullandı.

Engin Baltacı’nın, İstanbul DGM Savcısı olduğu dönemde, Susurluk soruşturması da dahil, birçok derin devlet-mafya soruşturmasını da yürüttüğünü söyleyen Göktaş, “Peker’in şimdi -haklı olarak- dalga geçtiği “temiz toplum” kampanyalarının ana akım medyada ikiyüzlü biçimde yürütüldüğü dönemde, Baltacı’nın adı da gazetelerde ‘temiz eller savcısı’ olarak geçiyordu” diyor.

Göktaş yazısının bu bölümünde şu görüşlere yer veriyor:

“Peker’in prim almakla suçladığı Ertuğrul Özkök’ün yayın yönetmeni olduğu Hürriyet’te de Engin Baltacı, bir başka DGM Savcısı Aykut Cengiz Engin ile birlikte İtalya’daki “temiz eller” soruşturmalarını yürüten Milano Savcısı Di Pietro ile kıyaslanıyordu.

27 Ekim 1998 tarihli Hürriyet gazetesi haberinde “Malki cinayeti ile Çakıcı’nın karıştığı Türkbank ihalesini soruşturan DGM savcıları Aykut Cengiz Engin ile Engin Baltacı, ‘‘temiz eller’’ için Türkiye’nin umudu oldu. İtalya’da Milano Savcısı Di Pietro’yu ulusal kahramanlığa götüren soruşturmaların benzerini üstlenen Türk savcılar, olayların üzerine cesaretle gidiyor” deniliyordu.

Haberde, Peker’in şimdi dile getirdiği iddiaların bir tür sağlaması da yer alıyor: “Başbakan Mesut Yılmaz’ın da, ‘Biz hukuk devletini egemen kılacağız. Kişilerin değil, Anayasa’nın dediği olacak. Bu iş nereye varacaksa oraya gideceğiz’ sözleriyle destek verdiği” belirtiliyor.

Ertuğrul Özkök’ün Hürriyet’i, “temiz toplum” söylemleri ile Başbakan Mesut Yılmaz’ın kontrolünde oldukları anlaşılan iki savcıyı öne çıkarıyordu.

Hürriyet’teki haberde “kahraman” savcı Engin Baltacı’dan şöyle bahsediliyor:

“Nesim Malki’nin öldürülmesi dosyasını soruşturan DGM’nin diğer cesur savcısı Engin Baltacı da, Hukuk Fakültesi’ni 1982 yılında bitirdi.

Asker kökenli olan Albay Baltacı, Nesim Malki’ye yakınlığı ile tanınan ve bir süre Sümerbank’ın Genel Müdürlüğü’nü yapan, Etibank Genel Müdürü Şükrü Karahasanoğlu ile Cankurtaran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Emin Cankurtaran’ın da ifadelerine başvurdu.

Emin Cankurtaran’ın yurtdışına çıkışına tahdit koydurdu. Soruşturma çerçevesinde cinayet sanıklarının tutuklanması ve cinayeti azmettirdiği öne sürülen Erol Evcil hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarılması sağlandı.”

Engin Baltacı Susurluk hükümlüsü Mehmet Ağar’ı ziyaret etmiş

Engin Baltacı’nın, Susurluk hükümlüsü Mehmet Ağar’ı kaldığı cezaevinde ziyaret ettiğini de belirten Göktaş, yazısında bu ziyareti şöyle yazdı:

“DGM Savcısı olduğu dönemde “temiz eller” savcısı olarak sunulan Baltacı, aradan yıllar geçtikten sonra emekli savcı olarak Susurluk hükümlüsü Mehmet Ağar’ı kaldığı cezaevinde ziyaret ediyor. Üstelik bu oldukça dikkat çekici ziyaret, o tarihte hiç de üzerinde durulmamış, gazetelerde iki satır haber olarak şöyle aktarılmış:

“Susurluk davasından aldığı 2 yıllık hapis cezasını Aydın’ın Yenipazar İlçesi’ndeki Kapalı Cezaevi’nde çeken Demokrat Parti (DP) eski Genel Başkanı Mehmet Ağar’ı, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın kardeşi Turgut Yılmaz, eski DGM Savcısı Engin Baltacı ve işadamı Mehmet Cengiz ziyaret etti.”

Kemal Göktaş’ın yazısının tamamı için tıklayınız.

8 Mart Kadınlar Günü Turları

NationalTurk - Londra

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu