Tenis

İpek Soylu’ya Doğru Yolu Kim Gösterecek?

Sportif alanda zihinsel performans antrenörlüğü yapan NationalTurk yorumcusu Dr. Ersin Afacan’ın "İpek Soylu'ya Doğru Yolu Kim Gösterecek?" başlıklı yazısı;

Yurt Dışı Konserler

İpek Soylu'ya Doğru Yolu Kim Gösterecek?Milli tenisçilerimizden İpek Soylu, geçtiğimiz günlerde eski tenisçilerden İpek Şenoğlu ile yaptığı bir röportajda “Tenisi bıraktıktan sonra tenisin içinde kalacağım. Bu zamana dek bana doğru yolu gösterecek az sayıda insanla çalıştım, maalesef. Danışmanlık tarzı bir iş ile meşgul olabilirim.” demiş.

İpek Soylu’nun bu söyledikleri tenis kültürümüz için çok önemlidir. Çünkü mevcut tenis kültürümüzde tenisçileri mental anlamda, ekonomik anlamda, sezonluk turnuva organizasyonu anlamında ve elit tenis antrenmanları anlamında doğru yolu gösterecek çok az sayıda yetişmiş profesyonel insanımız var. Bu durum tenis kültürümüzün fakirliğini göstermektedir.

Tenisçilere mental anlamda doğru yolu gösterecek olan kişi, sporda psikososyal alanlarda uzman olmuş danışmanlardır. Bu profesyonel danışmanlar, batı spor literatüründe mental antrenör (mental coach/trainer) olarak isimlendirilen kişilerdir. Bu kişiler sayesinde, tenisçiler, mental açıdan daha berrak bir zihne sahip olur, mental becerilerini geliştirirler ve bu durum onların performans gelişimine katkı sağlar.

Dr. Ersin AFACAN

Yunanistan Golden

Dr. Ersin AFACAN

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi mezunu olan öğretim üyesi ve Mental Antrenör olan NationalTurk yorumcusu Dr. Ersin Afacan'ın yazılarını ve yorumlarını NationalTurk sayfalarında takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu